REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Wspomnień czar

Opublikowano 02 czerwca 2017, autor: Justyna Bareła

Szkoła Podstawowa nr 2 w Szprotawie świętowała 70-lecie istnienia (26.05.).

W „Dwójce” szkolny dzwonek zadzwonił po raz pierwszy we wrześniu 1947 roku w budynku przy ul. Niepodległości. Do obecnej siedziby przy ul. Sobieskiego szkoła została przeniesiona w 1950 roku.

– Wielu naszych absolwentów powróciło tu jako nauczyciele – mówi Alicja Wojtowicz, dyrektorka.

Jednym z pierwszych nauczycieli szkoły, obecnych na jubileuszu, był Antoni Mrozek. – Zaczynałem w 1952 roku. Uczyłem wtedy prawie wszystkich przedmiotów. Zajmowałem się sportem, prowadziłem zajęcia z łucznictwa – wspominał.

Nauczycielką „Dwójki” była też Maria Wielebińska-Trybuchowska. – To fantastyczne uczucie wrócić tu po latach i spotkać tyle znajomych twarzy – mówiła.

 

Znowu jak uczniowie

70 lat temu naukę zaczynała Krystyna Sikora. – Wtedy jeszcze w budynku przy ul. Niepodległości – wspominała.

54 lata temu do szkoły poszli Irena Kirdzik, Halina Sarul i Stanisław Teśluk.  – Naszym wychowawcą był pan Makowski. Wszyscy się go bali, ale bardzo lubili. Jak krzyknął na korytarzu, to go było słychać na całym piętrze – opowiadali.

Remigiusz Szameta na jubileusz przyleciał z Australii, gdzie mieszka. – Wyjechałem 28 lat temu. Kończyłem szkołę w 1983 roku, nie było wtedy nawet sali gimnastycznej – mówił.

Do „Dwójki” chodził też Andrzej Skawiński, przewodniczący Rady Miasta. – Sam jestem dyrektorem szkoły, a moja mama pracowała w „Dwójce” przez wiele lat jako polonistka, tutaj uczyły się też moje córki.

Napisz komentarz »