REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Kasa na piece

Opublikowano 26 maja 2017, autor: Norbert Królik

Blisko 100 osób dostało dofinansowanie na wymianę pieców węglowych w Żarach.

Prawie 700 tys. zł pójdzie z budżetu miasta w Żarach na dofinansowanie wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne lub na pompy ciepła.

Do żarskiego Urzędu Miasta wpłynęło 119 wniosków, ale 23 nie spełniły określonych kryteriów. – Najczęściej chodziło o to, że ktoś już miał instalację gazową w mieszkaniu lub nie był właścicielem nieruchomości – mówi Rafał Fularski z Ratusza.

Do dofinansowania zakwalifikowano 96 wniosków. Realizacja inwestycji musi zakończyć się do końca września. Ubiegający się o dotację muszą wyłożyć swoje pieniądze, a dopiero po zakończeniu prac mogą ubiegać się o zwrot 50 proc. poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 10 tys. zł.

Kolejny nabór wniosków odbędzie się w marcu przyszłego roku.

Jak po grudzie

Żarscy urzędnicy do akcji dofinansowania zabierali się od kilku lat, ale szło im to bardzo nieudolnie. Najpierw zwlekali z przystąpieniem do programu Kawka, który umożliwiał pozyskanie pieniędzy z budżetu państwa na wymianę pieców, a gdy to już zrobili to program został zawieszony i wszystkie złożone wnioski przepadły. Później, gdy znalazły się niewielkie pieniądze (200 tys.zł) w budżecie miasta przygotowali uchwałę, która regulowała kwestie przyznawania dotacji, ale zakwestionowała ją Regionalna Izba Obrachunkowa. Wnioski od mieszkańców okazały się nieważne. Dopiero za drugim podejściem udało się przyjąć dobrą uchwałę, na podstawie której ogłoszono nabór wniosków. No i pojawiły się kolejne kłopoty, bo chętnych na wymianę pieców było 120, a pieniędzy starczyło ledwie na 20 instalacji. Pod naciskiem gazety „Regionalnej”, która nagłośniła temat i radnych, urzędnicy postanowili zwiększyć kwotę na dotację do 830 tys. zł, tak żeby pieniędzy starczyło wszystkim, którzy złożyli prawidłowe wnioski.

Kolejny nabór wniosków zaplanowano dopiero na marzec 2018 roku. Na ten moment na ten cel planowanych jest 360 tys. zł, ale być może idąc za przykładem tego roku radni na wniosek burmistrza podniosą tę kwotę.

Napisz komentarz »