REKLAMA

Zdrowie

Kleszcz atakuje po cichu!

Opublikowano 26 maja 2017, autor: Piotr Piotrowski

Choć sezon na leśne wycieczki przed nami, rośnie ilość zachorowań na boreliozę w regionie. Przenoszą je kleszcze.

 – W pierwszym kwartale tego roku w rejestrze chorób zakaźnych figuruje już 19 wpisów o zachorowaniu na boreliozę – mówi Piotr Bogusławski, dyrektor żarskiego Sanepidu. – Z roku na rok mamy wzrost zgłoszeń.

Jeszcze gorzej sytuacji wygląda w powiecie żagańskim. O ile, w 2014 roku były 32 zgłoszenia zachorowań  na boreliozę, to w 2015 roku  było ich już 50, w 2016 – 68. W pierwszych czterech miesiącach tego roku żagański Sanepid miał 19 zgłoszeń.

– W kolejnych miesiącach spodziewamy się większej ilości zgłoszeń, w związku z częstszymi wypadami ludzi do lasów – mówi Jacek Stępień, dyrektor PSS-E. – Tam, na spacerujących czyhają kleszcze, które w momencie ukąszenia człowieka, mogą go zarazić boreliozą. Liczba zgłoszeń zachorowań wzrosła w ostatnich latach, bo wzrosła wykrywalność tej choroby.

 

Uważajmy!

J. Stępień ostrzega, że człowiek może żyć z boleriozą 20-30 lat od ukąszenia i dowiedzieć się, że o tym, że jest chory przypadkowo, robiąc kompleksowe badania w szpitalu.

– Usunięcie kleszcza nie oznacza, że jesteśmy wolni od zarażenia – ostrzega. –  Borelioza jest chorobą podstępną, rozwijającą się powoli. Często bagatelizujemy jej pierwsze objawy, które są podobne do grypy – np. gorączka, dreszcze, katar, bóle reumatyczne czy głowy. Najważniejszym jest pojawienie się rumienia w miejscu ukąszenia.

Idąc do lasu, warto zadbać o odpowiedni ubiór – długie spodnie, koszulka z długim rękawem i zasłonięcie szyi. Warto stosować też preparaty odstraszające owady, a po powrocie z wycieczki trzeba dokładnie obejrzeć ciało, szczególnie – za kolanami, uszami i w zgięciach łokci.

Czym grozi borelioza?
Objawia się gorączką i dreszczami, ale przede wszystkim chronicznym zmęczeniem, osłabieniem. Pojawiają się bóle ścięgien, obrzęki mięśni, a także sztywność karku czy stawów.
Borelioza może również przekształcić się w zapalenie opon mózgowych.

Napisz komentarz »