REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Młodzi w sądzie

Opublikowano 26 maja 2017, autor: bj

W inscenizowanej rozprawie sądowej wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych. Wcielili się w role sędziego, prokuratora, świadków, kuratora.

– Inspiracją było ostatnie wydarzenia, gdzie pobita została gimnazjalistka. To był szok nie tylko dla ofiary, ale i dla sprawczyń, które znalazły się nagle w sytuacji, gdzie z domu, w kajdankach trafiły przed oblicze sądu. Taki też scenariusz napisaliśmy do naszej „rozprawy”-tłumaczy Bartosz Wiatrowski, kurator sądowy.

– Do tej pory współpracowaliśmy ze szkołami, rozmawiając z młodzieżą w czasie wizyt w placówkach. Uczestniczymy w programie, który ma na celu edukację młodzieży w szkołach ponadgimnazjalnych- mówi Mariusz Chmal, sędzia Sądu Rejonowego w Żarach.

Sędziowie tłumaczą uczniom, czym jest odpowiedzialność za czyny, rozwiązywanie konfliktów w drodze mediacji, gdzie mogą szukać pomocy, jakie mają uprawnienia.

– Do tej pory spotkaliśmy się z ponad 1 tys. uczniów  w ramach 29 spotkań. Zachęcamy do współpracy również gimnazja i szkoły podstawowe. Zgłaszać chęć udziału mogą wszystkie szkoły – zaznacza M. Chmal.

Szkoły zainteresowane udziałem w projekcie proszone są o kontakt poprzez e-mail m.chmal@zary.sr.gov.pl oraz  b.wiatrowski@zary.sr.gov.pl

Napisz komentarz »