REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Śmierć w kopalni

Opublikowano 26 maja 2017, autor: bj

Przyjechali zwiedzać i aktywnie spędzać czas. Weszli do szybu nieczynnej kopalni węgla brunatnego. Na ich ciała natknęli się strażacy.

Do Łęknicy przyjechali na kilka dni. Pociągiem. Typowi turyści, ojciec i syn, 31-letni i 53-letni mieszkańcy Opola.

– Zarezerwowali u nas pokój na 4 doby. Rano wyjeżdżali, zwiedzali. Przyjeżdżali tylko na obiad, potem robili kolejną rundę. Szkoda, że nikogo nie zapytali o to miejsce. Dobrze je znam i na pewno odradziłbym wchodzenie do środka – mówi Stanisław Borkowski, właściciel hotelu i restauracji „Dana” w Łęknicy.

Już nie wrócili

W czwartek, 18.05. musieli wyjść bardzo wcześnie. – Pewnie koło siódmej rano. Nawet nie zauważyliśmy, kiedy – mówi S. Borkowski. W pokoju zostawili swoje rzeczy, bo w hotelu mieli jeszcze spędzić ostatnią noc. Ale już nie wrócili. – Dzwoniła do nas żona jednego z nich, bo nie mogła dodzwonić się do męża – zaznacza pan Stanisław.

Zaniepokojona rodzina zgłosiła zaginięcie do policji w Opolu. – Policja u nas była. Sprawdzała ich rzeczy, m.in. tablet, ale był zabezpieczony hasłem. Ostatecznie na trop zaginionych naprowadził sygnał telefonów komórkowych.

 

Żeby przeczytać więcej, kup gazetę „Regionalną” lub dostęp do wszystkich treści płatnych.
Liczba słów ukrytego tekstu: 383

Kup gazetę w kiosku

ten artykuł znajduje
się w numerze
Cena gazety: 3,00 zł brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.GR1
na numer: 79068
Cena sms: 11,07 zł brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 5 zł brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:


UWAGA! Otrzymany kod jest ważny przez 7 dni i odblokowuje wszystkie płatne treści.

 

Pierwsza kopalnia węgla brunatnego została otwarta w 1843 r. Działała do 1944 r. Po wojnie wznowiono wydobycie. Załoga kopalni „Babina” liczyła w 1945 roku około 60 osób, w 1946 wzrosła ta liczba do około 430 osób.

W 1952 r. utworzono kopalnię „Przyjaźń Narodów” z dyrekcją w Żarach (od 1968 r. w Łęknicy), w której skład oprócz „Babiny” weszły kopalnie „Henryk” w Mirostowicach oraz „Maria” w Niecieczu. Rocznie w Łęknicy i okolicy wydobywano 276,7 tys. ton węgla. Kopalnię zlikwidowano 31 grudnia 1973 r.

 

Napisz komentarz »