REKLAMA

Wasze sprawy

Zmierz obwód

Opublikowano 26 maja 2017, autor: Justyna Bareła

Tylko do końca maja można wycinać drzewa bez składania wniosków i uzyskiwania zezwoleń.

Przypomnijmy – od początku roku właściciele działek nie muszą nigdzie zgłaszać wycinki, jeżeli nie jest ona związana z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nie trzeba też zezwolenia na wycinkę krzewów, które rosną w skupisku nie przekraczającym 25 metrów kwadratowych.

Od czerwca przepisy będą jednak zaostrzone.

Właściciel działki będzie musiał w gminie zgłosić zamiar wycięcia drzewa. Dotyczy to drzew, których obwód pnia, mierzony na wysokości 5cm przekracza: 85cm (w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego), 65cm (w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego) lub 50cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew. Drzewa o mniejszych obwodach będzie można w dalszym ciągu wycinać z prywatnych nieruchomości bez dokonywania zgłoszenia.

Wniosek o planowanym wycięciu należy złożyć w urzędzie gminy.

-Wniosek należy złożyć i odczekać miesiąc. To jest czas dla urzędników na zrobienie oględzin drzewa, potwierdzenie gatunku, obwodu itd, a potem czas na wniesienie ewentualnego sprzeciwu. Gdy żadnej odpowiedzi z urzędu nie otrzymamy, oznacza to, że drzewo można wyciąć – tłumaczy Wincenty Chłostowski, sekretarz gminy Małomice.

Nie zmieniają się zasady wycinania drzew owocowych, na wycinkę których nadal nie trzeba mieć pozwolenia.

 

Sprawdź zanim kupisz

Dodatkowe ograniczenia przygotowano dla tych, którzy na prywatnych działkach drzewa usuwają bezpłatnie, a potem sprzedają  je firmom albo osobom, które tam będą prowadzić działalność gospodarczą. Na działce, na której usunięto drzewa, działalności nie będzie można prowadzić przez 5 lat. Inaczej trzeba będzie zapłacić za wycięcie drzew – jeżeli nie zrobi tego sprzedawca działki, zapłacić będzie musiał ten, kto ją kupił. 

CO PODAĆ WE WNIOSKU O ZAMIARZE WYCIĘCIA DRZEWA?

Wniosek musi zawierać imię i nazwisko wnioskodawcy (właściciela nieruchomości), oznaczenie nieruchomości, z której drzewo na zostać usunięte (np. poprzez podanie jej adresu) oraz rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa (rysunek może być uproszczony, nie musi on być opracowany w skali).

Napisz komentarz »