REKLAMA
2-2 Baner PS Lubsko_NSO ikony_1000x200 px_10-2017

Wasze sprawy

Bomba z opóźnionym zapłonem

Opublikowano 26 maja 2017, autor: Norbert Królik

To musi się odbić na naszym zdrowiu. Wiemy, ile rakotwórczego benzo(a)pirenu jest w żarskim powietrzu. W marcu norma była przekroczona o 400 proc. – To działa jak bomba z opóźnionym zapłonem. Dzisiaj wdychamy, a zachorować możemy nawet po kilku latach – mówi dr n. med. Andrzej Fugiel, zajmujący się wpływem zanieczyszczeń powietrza na zdrowie.

Wyniki badań określających ilość bennzo(a)pirenu w żarskim powietrzu opublikował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze. Pomiary robione są codziennie, wyniki podawane są do publicznej wiadomości z ponad miesięcznym opóźnieniem. Ostatnie są przerażające dla Żar.

„Substancja toksyczna, rakotwórcza, mutagenna, działająca na rozrodczość i niebezpieczna dla środowiska. Może powodować raka. Może powodować dziedziczne wady genetyczne. Może upośledzać płodność. Może działać szkodliwie na dziecko w łonie matki” – tak charakteryzowany jest benzo(a)piren przez Państwowy Instytut Badawczy.

W Żarach średnioroczna norma tej trucizny w całym marcu była przekroczona o 400 proc., a w dniach od 6 do 12 marca – nawet o ponad 700 proc.

 

Żeby przeczytać więcej, kup gazetę „Regionalną” lub dostęp do wszystkich treści płatnych.
Liczba słów ukrytego tekstu: 687

Kup gazetę w kiosku

ten artykuł znajduje
się w numerze
Cena gazety: 3,00 zł brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.GR1
na numer: 79068
Cena sms: 11,07 zł brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 5 zł brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:


UWAGA! Otrzymany kod jest ważny przez 7 dni i odblokowuje wszystkie płatne treści.

 

Napisz komentarz »