REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Stuknęła im pięćdziesiątka

Opublikowano 26 maja 2017, autor: Piotr Piotrowski

50 – lecie powstania żagańskiego Pułku Czołgów Średnich świętowali (19.05) jego byli żołnierze i pracownicy cywilni.

Choć pułk został rozformowany w 1990 roku, to do dziś jego tradycje i pamięć kultywuje Stowarzyszenie 3. Drezdeńskiego Pułku Czołgów Średnich. W formacji służyło ponad 120 żołnierzy i 60 pracowników cywilnych. Podczas manewrów wojskowych ćwiczyli na czołgach produkcji radzieckich generacji, T-55.

– 12 lat utworzyliśmy stowarzyszenie, aby co roku się spotykać i wspominać służbę dla Ojczyzny – mówi sekretarz stowarzyszenia i mjr w stanie spoczynku, Andrzej Miernicki.  – Dziś jest w nim ponad 110 osób. Najstarsza ma 90 lat.

W piątek, 19 maja po mszy, czołgiści spotkali się na uroczystej zbiórce na Skwerze Czołgisty. Był czas na wspomnienia i nagrody dla zasłużonych działaczy.  Odznakami ze wstęgą „Za Zasługi dla Stowarzyszenia 3. PCZ” wyróżniono: Zdzisława Caputę, Dariusza Gierczaka, Lesława Kowalskiego, Mieczysława Kupczyka, Jana Okapca, Sławomira Panasiuka, Jana Pindrala, Edwarda Pozerskiego, Wojciecha Saynę, Edwarda Sitnickiego, Jana Sosnowskiego i Henryka Wawrzyniaka; ryngrafem okolicznościowym „Stowarzyszenia 3. pcz” wyróżniono: gen. bryg. rez. Adama Dudę, ppłk. Dariusza Lesiuka, ppłk. Ireneusza Maślankę, mjr. Tomasza Rylicha, ks mjr. Pawła Wójcika, st. chor. Macieja Kuciewicza, mjr. rez. Wiesława Chłopka i Leszka Maćkowiaka. Rzeźbę „Diabeł 3. pcz” z kolei przyznano płk. w st. spocz. Eugeniuszowi Praczukowi, płk. w st. spocz. Lesławowi Kowalskiemu i ppłk. w st. spocz. Sławomirowi Panasiukowi.

Napisz komentarz »