REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Emerytura z Karty czy powszechna?

Opublikowano 26 maja 2017, autor: Justyna Bareła

Kiedy najlepiej przejść na świadczenie emerytalne, dopytywali nauczyciele z powiatu żagańskiego.

Jeżeli przed 1 października br. nauczyciel nie zdecyduje się na przejście na emeryturę z uprawnień Karty Nauczyciela, będzie ją miał naliczaną na nowych zasadach. Wszystko przez to, że od października zostaje obniżony wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn (do tego czasu obowiązuje wiek 67 lat dla kobiet i mężczyzn).

Dotychczas nauczyciel mógł przejść na emeryturę wcześniej, korzystając z uprawnień, które daje mu Karta Nauczyciela (musiał mieć ukończone 55 lat). Warunkiem był m.in. 30-letni staż pracy, w tym minimum 20 lat pracy pedagogicznej, ale udokumentowanych na dzień 31.12.2008. Po przejściu na tzw. wcześniejszą emeryturę nauczyciel otrzymuje zazwyczaj ok. 2 tys. zł brutto. Żeby z niej skorzystać, nauczyciel powinien złożyć odpowiedni wniosek do końca sierpnia.

 

Żeby przeczytać więcej, kup gazetę „Regionalną” lub dostęp do wszystkich treści płatnych.
Liczba słów ukrytego tekstu: 229

Kup gazetę w kiosku

ten artykuł znajduje
się w numerze
Cena gazety: 3,00 zł brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.GRR
na numer: 79068
Cena sms: 11,07 zł brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 5 zł brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:


UWAGA! Otrzymany kod jest ważny przez 7 dni i odblokowuje wszystkie płatne treści.

Wykupując dostęp do treści płatnych zgadasz się na przetwarzanie danych w celu wygenerowania kodu. Administratorem danych jest właściciel portalu regionalna.pl - „REGIONALNA SPÓŁKA CYWILNA” Spółka Cywilna Monika Rabe-Prokopczyk, Anna Rabe z siedzibą przy ul. Broni Pancernej 6, 68-200 Żary.
Operatorem płatności SMS jest CTM Mobiltek, właściciel serwisu Smartpay.pl. Usługa dostępna w sieciach T-mobile, Orange, Plus GSM, Play, Heyah, Sami Swoi. Regulamin usług SMS dostępny na stronie smartpay.pl. Reklamacje można składać pod https://smartpay.pl/complaint.

 

Napisz komentarz »