REKLAMA
baner-jas

Aktualności, Komunikacja

Skończą w czerwcu?

Opublikowano 19 maja 2017, autor: Justyna Bareła

Kolejny, czwarty już termin zakończenia remontu ul. Żarskiej w Żaganiu to 15 czerwca. Potem firma będzie miała 14 dni na odbiór prac i poprawki.

Firma chciała, by kolejny termin zakończenia prac ustalić na połowę lipca, potrzebne były negocjacje z Urzędem Miasta. Przyczyny opóźnień w pracach na drodze na specjalnej konferencji prasowej tłumaczył Łukasz Agaś z konsorcjum „Molewski”, które remontuje ul. Żarską (17.05.).

– Opóźnienia wynikały z rozbieżności pomiędzy dokumentami a stanem faktycznym, jaki zastaliśmy po rozpoczęciu prac – mówił. – Przedłużanie się remontu nie jest też korzystne dla nas, bo straciliśmy możliwość brania udziału w przetargach w innych miastach – dodał.

Według wyjaśnień, na opóźnienia wpływ miała m.in. dokumentacja kanalizacji burzowej. W okolicach stacji paliw, gdzie miał stanąć kolektor deszczowy, dokopano się do kabli pochodzenia wojskowego, których na mapie nie było. Ale to nie wszystko.

– Mieszkańcy budynków 3-5-7 zrobili podjazdy z kostki i tłucznia do garaży, trzeba było poprawiać projekt, żeby im nie zamknąć dojazdu. Przy tych blokach domontowano przy okazji oświetlenie – wymieniał Ł. Agaś. -Trzeba było wymieniać i naprawiać wodociąg, który był nieprawidłowo skatalogowany. Okazało się, że cały prawy pas przy stacji paliw ma grunty nienośne, po dwóch latach droga byłaby do naprawy, dlatego zdecydowaliśmy się na zagęszczenie i wymianę gruntu. Za każdym razem trzeba było wprowadzać i zatwierdzać poprawki do dokumentacji – mówił. Do tego doszły problemy z dużym nachyleniem drogi i wysokim poziomem wód gruntowych.

 

Zimą było zimno

Roboty zostały przerwane na zimę.

– Firmy w tym roku dosyć późno rozpoczęły produkcję masy asfaltowej, bo średnio w połowie kwietnia. I tak w między czasie zmieniliśmy dostawcę, który zaczął ją produkować pod koniec marca – tłumaczył Ł. Agaś.

Terminy zakończenia prac przy ul. Zarskiej były już trzy: 20.12. ub. roku, 20.02. i 28.04. Remont 700-metrowego odcinka drogi kosztuje miasto 3 mln 486 tys. zł. Na kolejne 260 metrów – od skrzyżowania z Osiedlem XXX-lecia do skrzyżowania z ul. Piastowską oraz od skrzyżowania z ul. Młynarską do mostu – miasto dołożyło kolejne 87 tys. zł.

– Zakończenie prac i odbiór dotyczy również tych dwóch krótszych odcinków – mówi burmistrz Daniel Marchewka.

Napisz komentarz »