REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Woda z bakterią tylko do spłukiwania

Opublikowano 19 maja 2017, autor: Piotr Piotrowski

Mieszkańcy trzech podszprotawskich wsi nie mogą korzystać z wody. Sanepid wykrył w niej bakterie e.coli.

O tym, że wody można używać tylko do spłukiwania toalet, mieszkańcy Siecieborzyc, Witkowa i Rusinowa, dowiedzieli się w poniedziałek, 15 maja. W sieci wodociągowej na terenie tej pierwszej wsi w dwóch miejscach stwierdzono bakterię e. coli – w domu sołtysa oraz szkole podstawowej.

– Do skażenia doszło w ubiegłym tygodniu przy montowaniu przyłącza wodociągowego do szkoły lub na którejś z prywatnych posesji w Siecieborzycach – mówi wiceburmistrz Paweł Chylak. – To najprawdopodobniejsza wersja, gdyż bakterii nie stwierdzono na stacji uzdatniania wody.

W poniedziałek, 15 maja, pracownicy Szprotawskich Wodociągów i Kanalizacji chlorowali i czyścili sieć przez blisko sześć godzin. Dzień później Sanepid pobrał próbki do badań.

Mieszkańcom wodę rozwozi beczkowóz, pracownicy spółki SzWiK wystawiają pojemniki z wodą o pojemności 1000 litrów.

 – Brak wody to problem i wydatek dla rodzin z dziećmi. Do picia i gotowania kupuję zgrzewki w sklepie – mówi Anna Belus, którą spotkaliśmy, gdy spacerowała w Siecieborzycach z córeczkami, Anastazją i Amelią. – Za to do kąpania biorę wodę ze specjalnego zbiornika koło mojego bloku.

Marianna Walczak jest jedną z najstarszych mieszkanek Siecieborzyc.

– Mieszkam tutaj od ponad 60 lat i nie przypominam sobie, abyśmy kiedykolwiek mieli zatrutą wodę. Ja na szczęście nie miałam rewolucji żołądkowych, choć myłam tą wodą zęby i używałam jej do gotowania – mówi. – Ale teraz wodę czepię z mojej z mojej wiekowej studni.

Napisz komentarz »