REKLAMA

Komunikacja, Ludzie, wydarzenia

Rondo tak, autostrada długo nie

Opublikowano 12 maja 2017, autor: bj

Długo czekaliśmy na remont drogi nr 18. I jeszcze poczekamy. Bo 38 mln zł pochłonie przebudowa zaledwie półkilometrowego odcinka, biegnącego wzdłuż terminala na przejściu granicznym w Olszynie. I na tym na razie koniec.

Droga wzdłuż zabudowań na granicy ma zostać podniesiona do parametrów autostrady, bo na razie autostradą jest tylko z nazwy.

– Inwestycja zostanie wykonana na długości 600 metrów, od mostu granicznego do końca węzła Olszyna. Po przebudowie zjazd z autostrady na terminal będzie możliwy poprzez węzeł Olszyna oraz drogę powiatową. Obecne zjazdy zostaną zlikwidowane. Wstępny kosztorys opiewa na kwotę blisko 38 mln zł – potwierdza Anna Jakubowska, rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Pojawi się więc nowe rondo i tzw. ślimak, jak zazwyczaj przy autostradach.

– Przetarg na wykonawcę przewidziany jest jeszcze w tym roku. Podpisanie umowy nastąpi na przełomie roku – dodaje A. Jakubowska.

 

Na autostradzie po staremu

Remont będzie wykonany na podstawie projektu przebudowy drogi krajowej 18, czyli 70-kilometrowej nitki autostrady biegnącej od Olszyny do zjazdu w kierunku Wrocławia, ale nie łudźmy się – nie oznacza to początku przebudowy całej drogi.

– W kwestii przebudowy całego odcinka, to inwestycja jest wpisana w plan rozbudowy do roku 2023. Decyzję o jej powstaniu podejmie ministerstwo ds. transportu, ale na razie nie jest znany termin jej utworzenia – kończy A. Jakubowska.

Przebudowa ponad 70 km zdewastowanej betonówki, która pamięta lata 30. ub. wieku – od Olszyny do węzła Golnice (zjazd na Bolesławiec) – kosztować ma ponad miliard złotych. Polegać ma m.in. na zerwaniu starych poniemieckich płyt i wylaniu betonowej nawierzchni. Póki co kierowców musi zadowolić remont 600 metrów przy Olszynie.

Napisz komentarz »