REKLAMA

Praca, Wasze sprawy

Kto ma jeszcze szansę na pomoc?

Opublikowano 12 maja 2017, autor: Justyna Bareła

Staże, bony, szkolenia. Na jaką pomoc mogą jeszcze liczyć bezrobotni, zgłaszający się do Powiatowego Urzędu Pracy?

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Żaganiu na pomoc do końca roku może liczyć jeszcze 850 bezrobotnych. Dla osób do 30. roku życia jest 99 miejsc na staże, 20 – na prace interwencyjne, 23 bezrobotnych może starać się o dotację na założenie działalności gospodarczej (maksymalnie 20 tys. zł). Dla osób powyżej 50. roku życia jest 27 miejsc na staże. Dla pozostałych jest 80 miejsc na roboty publiczne, 75 – na prace społecznie użyteczne, 60 – na staże, 50 – na prace interwencyjne.

 – W tym roku mamy spore zainteresowanie bonami na zasiedlenie, jednorazowo można dostać 5 tys. zł. Warunkiem jest znalezienie pracy w odległości ponad 80 km od miejsca zamieszkania i utrzymania jej minimum przez 6 miesięcy. Skorzystało już dziewięć osób, pieniędzy mamy jeszcze dla pięciu – tłumaczy Halina Janowska, kierownik działu promocji zatrudnienia PUP w Żaganiu.

Osoby do 30. roku życia mogą starać się także o grant na telepracę (utworzenie stanowiska pracy, którą można wykonywać z domu, np. przez internet). Do wzięcia jest 10 tys. zł, ale pracodawca musi utrzymać pracownika minimum przez rok.

Pracodawcy, którzy chcieliby wyszkolić siebie albo swoich pracowników, mogą jeszcze składać wnioski. Do podziału jest 145 tys. 500 zł. Takiej możliwości nie ma już w powiecie żarskim. Jest za to inna forma pomocy.

 – Jeżeli bezrobotny znajdzie pracodawcę, który zatrudni go po ukończeniu konkretnego kursu, to może złożyć wniosek. Pieniądze mamy dla 40 osób – tłumaczy Żaneta Wójcicka, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP w Żarach. 

Na staże, które trwają minimum 5 miesięcy, żarski PUP skierować może jeszcze 108 osób. Z prac interwencyjnych skorzystać może łącznie 87 osób, na założenie działalności gospodarczej są pieniądze dla 52 osób (maksymalnie można starać się o 16 tys. zł). O dotację mogą ubiegać się także dwie osoby z orzeczeniami o niepełnosprawności. Refundacje kosztów doposażenia miejsc pracy są łącznie na 28 stanowisk.

– Bony na zasiedlenie, jednorazowo 5 tys. 400 zł, mamy dla 8 osób, 14 skierować możemy na roboty publiczne – wymienia Ż. Wójcicka. Kolejne 6 osób może też starać się o dofinansowanie wynagrodzenia na dwa lata (w pierwszym roku wynagrodzenie i składki ZUS opłaca PUP, w drugim roku – pracodawca). – W tym roku podpisaliśmy 29 takich umów, ale przez to, że część zatrudnionych z pracy rezygnuje, możemy sfinansować jeszcze 6 takich stanowisk pracy – dodaje Ż. Wójcicka. 

Napisz komentarz »