REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Będziemy umierać pod szpitalem?

Opublikowano 12 maja 2017, autor: Bogusława Janicka-Klisz

Lekarze biją na alarm! Oczekiwanie pacjentów na zaplanowane operacje i wizyty u specjalistów może się wydłużyć o miesiące, a nawet lata. Chorzy czekają na nie nawet po dwa lata, teraz będzie to trwać jeszcze dłużej.

Narodowy Fundusz Zdrowia kasę potrafi liczyć, dlatego każe szpitalom liczyć na siebie, gdy te przekroczą ustalony limit zabiegów, operacji, konsultacji lekarskich.

NFZ nie będzie płacił za usługi medyczne ponad limit, na który się zgodził. Taka informacja dotarła właśnie (9.05.) do szefów 105. Szpitala Wojskowego i Szpitala na Wyspie w Żarach.

Sprawa pieniędzy na leczenie i operacje została postawiona kategorycznie. „NFZ nie jest zobowiązany do sfinansowania świadczeń realizowanych ponad wartość określoną w umowie”. Czyli powyżej wartości podpisywanego na każdy rok kontraktu. Wyjątkiem są jedynie porody, noworodki, zawały i świadczenia w ramach pakietu onkologicznego. Za nie NFZ płaci zawsze.

W 105. Szpitalu Wojskowym zachodzą w głowę, co zrobić z przypadkami, które nie znalazły się na liście, a czekać po prostu nie mogą. Czyli gdy trafia do nich pacjent po wylewie krwi do mózgu albo po wypadku z połamanymi rękami i nogami. Odesłanie z kwitkiem nie wchodzi przecież w grę. Ale pieniędzy na jego leczenie mogą nie dostać.

Z kolei Szpital na Wyspie, żeby wyrównać sobie straty, musiałby natychmiast odesłać do domu połowę pacjentów oddziału wewnętrznego i geriatrii.

NFZ płacić nie chce, ale nie mówi, co robić, gdy kasa szpitala świeci pustkami, bo wykorzystał już przyznane pieniądze.

 

Żeby przeczytać więcej, kup gazetę „Regionalną” lub dostęp do wszystkich treści płatnych.
Liczba słów ukrytego tekstu: 1484

Kup gazetę w kiosku

ten artykuł znajduje
się w numerze
Cena gazety: 3,00 zł brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.GRR
na numer: 79068
Cena sms: 11,07 zł brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 5 zł brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:


UWAGA! Otrzymany kod jest ważny przez 7 dni i odblokowuje wszystkie płatne treści.

Wykupując dostęp do treści płatnych zgadasz się na przetwarzanie danych w celu wygenerowania kodu. Administratorem danych jest właściciel portalu regionalna.pl - „REGIONALNA SPÓŁKA CYWILNA” Spółka Cywilna Monika Rabe-Prokopczyk, Anna Rabe z siedzibą przy ul. Broni Pancernej 6, 68-200 Żary.
Operatorem płatności SMS jest CTM Mobiltek, właściciel serwisu Smartpay.pl. Usługa dostępna w sieciach T-mobile, Orange, Plus GSM, Play, Heyah, Sami Swoi. Regulamin usług SMS dostępny na stronie smartpay.pl. Reklamacje można składać pod https://smartpay.pl/complaint.

 

Napisz komentarz »