REKLAMA

Ludzie, wydarzenia, Zdrowie

Trzeba mieć powołanie

Opublikowano 12 maja 2017, autor: Justyna Bareła

Około 100 pielęgniarek z powiatu żagańskiego Dzień Pielęgniarek i Położnych świętowało w Restauracji „Piastowska” (10.05.).

Wręczono listy gratulacyjne dla pielęgniarek, które świętowały jubileusze. Uroczystość przygotowało Starostwo Powiatowe.

Za 20 lat pracy wyróżnienia odebrały: Ewa Biernacka, Grażyna Mazurek, Magdalena Jarzębska.

30 lat pracy świętowały: Ewa Stróż, Krystyna Trzeciak, Agata Błaszczak, Bożena Słabosz, Małgorzata Adamczak. 40-lecie pracy w zawodzie obchodziły: Aldona Kuros, Bożena Stolarska, Wanda Stachnik, Halina Zaborska, Teresa Cymbara, Janina Urban. 30 lat pracy świętowały też położne: Beata Kołodziej i Tatiana Piejko.

 

Młodych nie ma

– Nie wiadomo, kiedy te 40 lat minęło. Siostra mojej mamy była pielęgniarką i ja też od zawsze wiedziałam, że chcę to robić – przyznaje Halina Zaborowska z poradni medycyny pracy. I dodaje: – Dziś trzeba mieć prawdziwe powołanie do tego zawodu, bo zarobki na pewno nie zachęcają, choć i tak pielęgniarki w mniejszych przychodniach maja troszkę lepiej niż np. te w szpitalach.

Pielęgniarka po studiach, która zaczyna pracę, dostaje około 1, 6 tys. zł netto.

– Pielęgniarki są coraz starsze i jest ich coraz mniej. 40 procent ze wszystkich pracujących to i tak emerytki. Żeby zachęcić kolejne osoby do pracy, na pewno trzeba byłoby dać wyższe pensje na początek i rozłożyć obowiązki tak, by jedna osoba nie musiała pracować za trzech. Powszechne jest to, że obowiązków przybywa, w tym też pracy papierkowej, a robi to coraz mniejsza liczba osób – dodaje Teresa Cymbara, która pracuje w poradni okulistycznej. I dodaje: – My jesteśmy zawsze na pierwszym froncie u pacjentów. Do nas pierwszych zgłaszają swoje niezadowolenie, wszystkiego musimy wysłuchać.

Napisz komentarz »