REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Truskawek będzie mniej

Opublikowano 12 maja 2017, autor: Przemek Kaźmierski

Leszek Lachowski (56 l.), plantator i rolnik z Kadłubii, od 20 lat uprawia truskawki. Ostrzega, że z powodu przymrozków owoców będzie mniej i będą później.

Pan Leszek wspólnie z żoną Lidią mają 33-hektarowe gospodarstwo. Przyznaje, że tego roku, jeśli chodzi o warzywa i owoce, które uprawiają, nie zaliczą do udanych. Wiedzą to już teraz, bowiem ostatnie przymrozki mocno dały się we znaki szczególnie kwiatom tryskawki.

– Pierwsze, najwcześniejsze odmiany przemarzły najbardziej – mówi L. Lachowski. – Z późniejszej odmiany też część roślin przemarzła. Można to poznać po czarnym środku kwiatu. Niestety, takie kwiaty już się nie zawiążą w owoc.

Pan Leszek uspokaja jednak wszystkich miłośników truskawek.

– Te owoce kwitną okresowo i kwiaty, które zakwitły później, wydadzą owoce. Będą później i będzie ich mniej, ale powinny być smaczne – ocenia rolnik. Zapowiada, że pierwszych polskich truskawek możemy się spodziewać na początku czerwca. – Ich cena nie powinna przekroczyć 14 zł za kilogram. Kiedyś bywało, że kosztowały i 20 zł, ale w tej chwili jest tyle truskawek z importu, że ludzie przyzwyczaili się do niższych cen – komentuje rolnik z Kadłubii. I dodaje: – Klienci kupują czasem „obcą” truskawkę, myśląc, że pochodzi z Polski. Zdarza się też, że handlarze mieszają truskawki krajowe z importowanymi.

Napisz komentarz »