REKLAMA

Wasze sprawy

Przepychanki o remizę

Opublikowano 12 maja 2017, autor: Michalina Kozarowicz

Remiza strażacka w Górzynie (gm. Lubsko) to palący problem, którego nie da się łatwo ugasić.

Ochotnicza Straż Pożarna z Górzyna potrzebuje nowej siedziby. Tymczasem wciąż trwają przepychanki pomiędzy Urzędem Miasta w Lubsku a Starostwem Powiatowym w Żarach. Przypomnijmy. Mieszkańcy Górzyna, wspólnie z władzami gminy, zadecydowali, że najlepszą lokalizacją dla nowej remizy będzie obecne boisko. Problem stanowi jednak ziemia, na której się ono znajduje. Według wcześniejszych ekspertyz, grunt ten jest III klasy, czyli jest zbyt dobry, by na nim budować. Władze gminy zleciły ponowną ekspertyzę, która zakwalifikowała grunt do IV klasy, czyli odpowiedniej pod budowę. Z tą opinią nie zgadza się starostwo. Spór o grunt trwa od kilku miesięcy, dlatego lubscy urzędnicy zaczęli przygotowywać się do pomysłu, który strażacy z Górzyna kategorycznie odrzucili, a mianowicie budowy nowej remizy na fundamentach starej. Rozpoczęli już procedury związane z wyburzeniem dotychczasowej siedziby strażaków. Na stronie internetowej Urzędu Miasta pojawiło się obwieszczenie w sprawie rozbiórki istniejącego budynku oraz budowy nowego. Okazuje się, że strażacy o tym nie wiedzą.

– Nic mi nie wiadomo, by remiza miała być budowana na miejscu starej – powiedział nam zaskoczony Artur Jarzębiński, prezes OSP w Górzynie. – Nikt z nami tego nie konsultował.

W Urzędzie Miasta tłumaczą, że to dopiero przymiarki. I tylko formalne. Stąd obwieszczenie o planowanej rozbiórce, do którego zainteresowani mogą wnieść swoje uwagi i zastrzeżenia.

– Najpierw musimy się dowiedzieć, czy budowa remizy w takiej lokalizacji jest w ogóle możliwa – informuje Kamil Zakrzewski, naczelnik wydziału infrastruktury i gospodarki komunalnej w Urzędzie Miasta w Lubsku. – W tej sprawie nie zostały podjęte jeszcze żadne decyzje.

Gdyby remiza faktycznie miała powstać na miejscu starej, strażacy mieliby problem, gdzie przez ten czas przechowywać swój sprzęt, co utrudniałoby im akcje. Taki też argument podnoszą, sprzeciwiając się temu rozwiązaniu.

Napisz komentarz »