REKLAMA

Ludzie, wydarzenia, Zdrowie

Wytrwałości i szacunku

Opublikowano 12 maja 2017, autor: Justyna Bareła

Swoje święto obchodziło 120 pielęgniarek ze Szpitala na Wyspie w Żarach. Na spotkaniu z prezesem szpitala, Wiesławem Olszańskim, zebrały się pielęgniarki oddziałowe i przedstawicielki związków zawodowych (w czwartek, 11.05.).

– Szpital bez pielęgniarek nie istnieje. One są najbliżej pacjentów, razem z lekarzami stanowią zespół. Nie tylko w dniu ich święta trzeba im życzyć wytrwałości, więcej szacunku ze strony pacjentów i żeby w końcu porządnie zarabiały – mówi W. Olszański.

 Na podwyżkę czy premię z okazji swojego święta pielęgniarki jednak liczyć nie mogły.

 – Ostatnia podwyżka została nam przyznana w 2015 roku jako dodatek ministerialny. Mówi się głośno o tym, że jest to 400 zł miesięcznie, ale mało kto pamięta, że jest to kwota brutto, do ręki tak naprawdę wychodzi około 250 zł – mówi Joanna Fogel, pielęgniarka naczelna szpitala. 

 

Nie tylko raz w roku

Spada za to liczba zatrudnionych pielęgniarek.

– W ciągu ostatniego roku na emeryturę odeszło 10 pielęgniarek.. Nie mamy nikogo nowego na ich miejsce. Gdy w październiku zmienią się przepisy, które obniżają wiek emerytalny, z pracy może odejść kolejnych 12 osób. Cały czas prowadzimy nabór, można nawet wybrać sobie, na którym oddziale chciałoby się pracować, bo wolne miejsca mamy na każdym – dodaje J. Fogel.

– Dobrze byłoby, gdybyśmy o pielęgniarkach pamiętali nie tylko raz w roku. W prawie każdym szpitalu zaczyna ich brakować, a pielęgniarki wykonują bardzo ciężką i zazwyczaj niedocenianą pracę. Bez nich szpitale nie mogłyby funkcjonować – dodaje Rafał Kołsut, lekarz naczelny szpitala.

Napisz komentarz »