REKLAMA

Kultura, Oświata, Ludzie, wydarzenia

Siódme klasy na wsiach?

Opublikowano 12 maja 2017, autor: Piotr Piotrowski

Uczniowie z Długiego, Leszna Górnego i Siecieborzyc powinni się uczyć w siódmych klasach w swoich filialnych szkołach – taką opinię wydało Lubuskie Kuratorium Oświaty.

Przypomnijmy, rodzice złożyli petycję do burmistrza i radnych, by powstały u nich klasy 7 i 8, ale niczego w ten sposób nie wskórali. Burmistrz Józef Rubacha zasłaniał się m.in. trudnościami finansowymi gminy. Radni uznali, że szkoły w tych trzech wsiach zostaną sześcioklasowe, a do 7 klasy dzieci od września będą dojeżdżać do Zespołu Szkół w Wiechlicach.

Rodzice postanowili poszukali pomocy w Lubuskim Kuratorium Oświaty. – Dostaliśmy odpowiedź, że kuratorium nie widzi przeszkód, aby od września wprowadzić w filialnych szkołach siódmą klasę, a od kolejnego roku – ósmą. Ale gmina nadal nic z tym nie robi – mówi Marcin Chmura, przewodniczący rady rodziców z Leszna Górnego. – Tak dba się o dzieci w gminie Szprotawa! Przez codzienne dojazdy do Wiechlic będą musiały wyjeżdżać o godz. 7.00 i wracać po 16.00, bo szkolny autobus kursuje po wsiach. Będą tracić w jedną stronę ok. 40 minut, które mogłyby przeznaczyć na coś pożyteczniejszego.

Wiceburmistrz Paweł Chylak tłumaczy, że gminy nie stać na takie rozwiązania w szkolnictwie. Ale zadecydują radni. – Już dokładamy do oświaty. Wydatki wynoszą 22 mln zł, a subwencja – tylko 12 mln zł. Z gminnego budżetu trzeba było więc wygospodarować 10 mln zł – wylicza wiceburmistrz. – Jeśli teraz mielibyśmy robić jakieś zmiany, to kosztem Zespołu Szkół w Wiechlicach, pod który te trzy szkoły podlegają.

Opinią kuratorium zajmie się teraz komisja społeczna, jaką radni powołali w tej sprawie. – Jeśli radni przychylą się do opinii kuratorium i postulatu rodziców, uchwała w sprawie zmian w szkolnictwie zostanie poprawiona na jednej z najbliższej sesji – mówi wiceburmistrz.

Napisz komentarz »