REKLAMA

Kultura, Oświata

Śpiewają przy każdej okazji

Opublikowano 12 maja 2017, autor: Przemek Kaźmierski

Koło Gospodyń Wiejskich ze Złotnika obchodziło swoje 60-lecie (w sobotę, 6.05.). Zespół „Chabry”, w którym śpiewają gospodynie, świętował 15-lecie powstania.

Do koła należy 17 pań i większość z nich śpiewa w zespole „Chabry”. Koło ze Złotnika ma tradycje sięgające 1957 roku.

– Założyła je Anna Brudna, bibliotekarka – wspomina Helena Sadowa, od 1986 roku przewodnicząca koła. – Organizujemy imprezy okolicznościowe, festyny, dożynki, a przede wszystkim śpiewamy.

– 16 lat temu odbywało się u nas spotkanie z piosenką biesiadną i wtedy wystąpiłyśmy po raz pierwszy, jeszcze bez nazwy – wspomina Elżbieta Stec, kierownik zespołu. – Z zazdrości, że inne zespoły mają piękne jednakowe stroje, swoje nazwy, któraś z nas krzyknęła, że za rok my też wystąpimy jako zespół i będziemy się nazywać „Chabry”. I tak się stało. Pamiętam, jak byłyśmy w Kamieniu Pomorskim i tam właścicielka pensjonatu, gdzie mieszkałyśmy, poprosiła, abyśmy zaśpiewały pod oknem jej bardzo chorej matki, którą odebrała właśnie ze szpitala. Potem dowiedziałyśmy się, że po trzech dniach zmarła i czułyśmy, że spełniłyśmy jedną z ostatnich próśb tych kobiet.

Wójt, w imieniu Urzędu Gminy, podarował gospodyniom czek o wartości 1.500 zł.

Napisz komentarz »