REKLAMA

Aktualności, Kultura, Oświata, Wasze sprawy

Podwójny jubileusz

Opublikowano 12 maja 2017, autor: Justyna Bareła

70-lecie istnienia świętowała Szkoła Podstawowa nr 3 w Żaganiu (6.05.). Obchody połączono z 10-leciem współpracy ze szkołą w niemieckim Ortrand.

Pierwszy dzwonek w żagańskiej Trojce zabrzmiał w maju 1947 roku. Do dziś, szkołę opuściło ponad 2 tysiące uczniów, pracowało w niej 150 nauczycieli. Imię swojego patrona, Jana Pawła II, szkoła nosi od 2001 roku.

– Od kwietnia 2007 roku współpracujemy ze szkołą w niemieckim Ortrand. W tym roku realizujemy razem już 20 projekt. Grupa naszych uczniów pojechała po raz kolejny do Niemiec w środę, 10.05. – mówi Danuta Urban, dyrektor szkoły.

 

Wspomnień czar

Najstarszym absolwentem szkoły na obchodach był Wiesław Jarzębski (80 l.), kolarz, założyciel Klubu „Huragan” w Żaganiu. Trójkę ukończył w 1951 roku.

– Było nas w klasie 20 osób, na jubileuszu jestem tu sam. Najlepiej wspominam pierwsze lata. W 1947 roku uczyliśmy się gospodarności, zbieraliśmy złom, butelki, jeździliśmy kopać ziemniaki, żeby uzbierać pieniądze na wycieczki. Działaliśmy w grupie teatralnej, z przedstawieniami odwiedziliśmy świetlice wiejskie w okolicy. Często wspominam mojego przyjaciela Władka Zajdel. A największą karierę zrobiła potem Zosia Grot, która była znanym pediatrą w Warszawie – wspominał W. Jarzębski. Ponad 30 lat nauczycielką w Trójce była żona W. Jarzębskiego, Teresa.  – Miło mi spotkać chociażby jej wychowanków czy współpracowników. Zawsze chętnie z nimi rozmawiam – dodaje.

Do wychowanków T. Jarzębskiej należała m.in. Agata Słomka, obecnie nauczyciel języka angielskiego w żagańskim liceum. – Panią Teresę i okres szkolny wspominam z ogromnym sentymentem. Z naszego rocznika wszyscy zostali świetnie przygotowani do pracy, do studiów, do życia – mówi pani Agata.

Szkołę w 1994 roku ukończył Adam Dzieńdziara.

– Ze szczególnym sentymentem wspominam wagary, na które chodziliśmy na pobliski poligon. Sam zakochany byłem w Izabeli – nauczycielce języka polskiego. Pisałem nawet wiersze o miłości, które potem jej pokazywałem, ale nigdy nie przyznałem się, że dla niej były dedykowane. Szkoła na Moczyniu to ważne centrum kultury dla wszystkich mieszkańców tej dzielnicy. Dzisiaj do pierwszej klasy chodzi tu moja córka – mówi pan Adam.

– Szkołę zawsze dobrze się wspomina, gorzej jak trzeba do niej codziennie chodzić – dodaje ze śmiechem Tomasz Malecki.

Napisz komentarz »