REKLAMA

Kultura, Oświata, Wasze sprawy

Zakwitły kasztany

Opublikowano 05 maja 2017, autor: Justyna Bareła

648 maturzystów z powiatu żarskiego i 376 z powiatu żagańskiego w czwartek, 4.05., rozpoczęło egzaminy. Na pierwszy ogień poszedł język polski.

Każdy z maturzystów musi przystąpić do egzaminu na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki i języka obcego oraz egzaminów ustnych z polskiego i języka obcego. Z każdego egzaminu trzeba uzyskać minimum 30 procent możliwych do zdobycia punktów. Dodatkowo, każdy musi zdać jeden wybrany przez siebie przedmiot na poziomie rozszerzonym, ale nie obowiązuje tu już wymóg 30 procent. Egzaminy pisemne potrwają do 24.05., ustne zakończą się 26.05

 

Będą mogli się odwołać

O wrażenia i plany na przyszłość zapytaliśmy maturzystów pierwszego dnia, po egzaminie podstawowym z języka polskiego. Do wyboru jako pracę pisemną mieli dwa tematy: „Praca – pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Ziemi, planety ludzi” Antoine`a de Saint-Exupery`ego oraz do wybranych tekstów kultury” albo analizę wiersza „Słyszę czas” Kazimierza Wierzyńskiego. Maturzyści zgodnie mówili, że egzamin wydawał się prosty.

–  Przez pierwsze minuty byłem zestresowany, ale potem wszystko poszło dobrze. Egzamin zajął mi w sumie 2 godziny – opowiada Maciej Jabłoński z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Żarach. – Chciałbym studiować medycynę w Warszawie.

– Nie obawiałam się polskiego – zapewnia Katarzyna Półtorak z tej samej szkoły. – Wydaje mi się, że matura była prostsza od próbnych egzaminów. Chcę studiować inżynierię kosmiczną na warszawskiej Politechnice – zdradza.

– Praca jest niezbędna do życia, więc fajnie pisało się o tym rozprawkę – mówi Róża Harenda z żarskiego Katolika. – Nie zastanawiam się jeszcze nad studiami, bo najpierw muszę zdać maturę i zobaczyć, jak mi pójdzie.

– Zamierzam studiować logistykę w Warszawie, dlatego będę zdawać jeszcze fizykę – mówi Szymon Szymański z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Żaganiu.

– Wybieram się na prawo administracyjne, więc zdaję jeszcze historię i wiedzę o społeczeństwie – mówi Wojciech Ganczar z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żaganiu.

Wyniki maturzyści poznają 30.06. W tym roku po raz pierwszy będą się mogli od nich odwołać do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Dotychczas była możliwość wyłącznie przeglądania prac i wnioskowania o ich ponowne sprawdzenie, od którego odwołania już nie było.

Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia na egzaminach!

Napisz komentarz »