REKLAMA
joanna_szafy_baner_1000x200_2017

Aktualności, Wasze sprawy

Ostrzeżenie przed zatrutym powietrzem

Opublikowano 05 maja 2017, autor: Norbert Królik

Żarskie powietrze szkodzi mieszkańcom, bo jest w nim za dużo niebezpiecznych substancji. Jest potwierdzenie tego, o czym „Regionalna” alarmuje od dawna.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wydał ostrzeżenie, że w Żarach może dojść do przekroczenia rocznej normy rakotwórczego benzo(a)pirenu. Pismo wysłano między innymi do wiadomości Urzędu Miasta w Żarach. Mimo że ostrzeżenie jest datowane na 20 kwietnia, żadna informacja o jego wydaniu nie pojawiła się do czwartku (4.05.) choćby na stronach internetowych Ratusza. W piśmie WIOŚ ostrzega, że istnieje realne zagrożenie, że w tym roku w Żarach będzie przekroczona dopuszczalna norma rakotwórczego benzo(a)pirenu.

 

Złe wyniki

Jednocześnie w piątek (28.04.) WIOŚ opublikował roczną ocenę jakości powietrza w województwie lubuskim w 2016 roku. Wynika z niej, że mieszkańcy Żar byli truci większymi niż dozwolone stężeniami benzo(a)pirenu. W Żarach wyniki wskazują, że norma była przekroczona o 249 proc. Z prognozowania ilości zanieczyszczeń, przeprowadzonego przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wynika, że w Żarach zatrutym powietrzem zagrożony jest obszar 22,5 km kw., na którym mieszka 30 tys. osób.

 

Dużo pyłu

Już w marcu WIOŚ opublikował ostrzeżenie dotyczące zagrożenia przekroczenia rocznej normy pyłu zawieszonego PM 10 w żarskim powietrzu. W niecałe trzy miesiące tego roku norma dobowa w Żarach była przekraczana aż 30 razy, a według przepisów w całym roku takich przekroczeń może być 35. Raport WIOŚ nie pozostawia złudzeń – najwięcej pyłu w całym województwie lubuskim produkowane jest w powiecie żarskim. Z przemysłu, spalin samochodowych i pieców domowych do atmosfery trafia ponad tysiąc ton pyłu, z czego z samego przemysłu – ponad 150 ton. Tymczasem norma zawartości pyłu PM 10 w powietrzu wynosi 50 mikrogramów na metr sześc. powietrza.

 

Więcej na piece

Powietrze w Żarach wymaga natychmiastowej poprawy, bo zanieczyszczenia negatywnie wpływają na nasze zdrowie. To najważniejszy problem w mieście. Zaczynają zauważać to żarscy radni. Na piątkowej (28.04.) sesji Rady Miasta zwiększyli kwotę przeznaczoną na wsparcie wymiany pieców węglowych z 200 tys. zł na 830 tys. zł. To oznacza, że wszyscy, którzy złożyli poprawne wnioski, dostaną pieniądze. Żeby te działania przyniosły wymierne efekty, muszą być rozszerzane i kontynuowane, bo w Żarach takich pieców węglowych jest ponad 5 tys., a pieniądze w tym roku wystarczą na wymianę zaledwie 100.

Napisz komentarz »