REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Mamy tutaj „mały Marszów”

Opublikowano 05 maja 2017, autor: Przemek Kaźmierski

Mieszkańcy bloku nr 7 przy Męczenników Oświęcimskich w Żarach są wściekli, bo do śmietnika przed ich domem znoszone są odpady z całego osiedla. Mało tego, nocą przyjeżdżają samochody ze starymi meblami lub skrzynkami ze starymi owocami.

– To, co tu się dzieje, grozi epidemią, nocą szczury biegają po tych śmiechach – mówi Tadeusz Maszkowski, mieszkaniec bloku, przed którym stoi śmietnik.

Pech w tym, że prawie wszystkie pozostałe śmietniki na osiedlu, czyli na ul. Zwycięzców, Męczenników i Szarych Szeregów, są zamykane. Tam wspólnoty zadbały, aby „obcy” nie podrzucali odpadów. Mieszkańcy bloku nr 7 niestety śmietnik mają otwarty.

 

Nie nasza działka

Problem z budową zamkniętego śmietnika bierze się stąd, że działka należy do Urzędu Miasta. Wspólnota mieszkaniowa, która ma siedzibę w Żaganiu (wcześniej blok był „wojskowy”, ponieważ mieszkały w nim rodziny żołnierzy), nie ma prawa inwestować na terenie miejskim.

Czy zatem mieszkańcy skazani są na życie w sąsiedztwie „małego Marszowa”? Tak z ironią porównują swój śmietnik do wysypiska, gdzie zwożone są odpady z całego regionu. W ich imieniu pytamy o to w Urzędzie Miasta.

– W tej sytuacji zarządca wspólnoty może zwrócić się do urzędu, jako właściciela działki, o jej dzierżawę – wyjaśnia Edyta Nawrot, rzecznik Ratusza. – Po otrzymaniu takiej umowy będzie mógł  przebudować śmietnik, już jako dzierżawca terenu. Drugie, jeszcze prostsze rozwiązanie, to zwrócenie się z pismem do urzędu o modernizację śmietnika, aby był  zamykany. Wówczas miasto zleci jego przebudowę. Jedno jest pewne, na terenie należącym do miasta żadnych samodzielnych udoskonaleń robić nie można, choć śmietnik służy właśnie mieszkańcom bloku nr 7.

– A może tak jeszcze zainstalują monitoring – zastanawia się T. Maszkowski. – Wtedy ci, którzy podjeżdżają podrzucić graty, zaczęliby się bać. Jesteśmy nawet w stanie zebrać na to pieniądze wśród lokatorów, bo mamy już dosyć tego brudu.

Napisz komentarz »