REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Nie czuje się winny

Opublikowano 05 maja 2017, autor: bj

Marin Kwiatkowski, współwłaściciel żarskiego pałacu i zamku, zapewnił przed sądem, że remontuje i zabezpiecza zabytek, a winą za zniszczenia obarczył złodziei i wandali.

Kwiatkowski zeznawał w sądzie 25.04. Jest obwiniony o to, że nie wykonał remontów nakazanych przez konserwatora zabytków. Miał zabezpieczyć ubytki w dachu i obróbkach blacharskich, zapewnić prawidłowe odprowadzenie deszczówki oraz zamknąć otwory okienne. Konserwator ocenił, że Kwiatkowski tego nie zrobił i dlatego złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia wykroczenia. Z kolei Kwiatkowski zapewnia, że wykonał wszystkie naprawy, ale zanim konserwator zdążył to sprawdzić, wszystko rozkradli złodzieje albo zniszczyli wandale (taki sam proces toczy się w odniesieniu do Jerzego Pietraka, drugiego z właścicieli zabytku; obie sprawy rozpatrywane są przez sąd już po raz drugi, za pierwszym razem Pietrak i Kwiatkowski zostali ukarani grzywnami po 2 tys. zł, ale się odwołali).

– Ta sprawa trwa bardzo długo. Nie myślał pan o tym, żeby poddać się dobrowolnie karze? – zapytał Kwiatkowskiego sędzia Grzegorz Krzemiński.

– Chodzi mi o sprawiedliwość. Nie czuję się winny – odpowiedział M. Kwiatkowski. I przekonywał: – Gdy kupiłem pałac i zamek, to była to ruina. Wtedy nikogo nie interesowało, że dach przecieka. Dopiero później… Do kradzieży dochodzi bardzo często. I zniszczeń. Naprawialiśmy, ale wandale niszczyli za każdym razem. Zrywali rynny i metalowe opierzenia – wyjaśniał.

Podczas rozprawy zeznawali też dwaj technicy budowlani pracujący dla właścicieli zabytku, opowiadali o wykonywanych pracach. Kolejne rozprawa odbędzie się 6.06.

komentarze »
  1. irek12371 22 maja 2017 08:28 - Odpowiedź

    zawsze sie zastanawialem,jaki idiota sprzedal,wlasnosc miasta,dla jakiegos pajaca,ktory niema pieniedzy,a chce sie tytulowac jako wlasciciel zamku
    przez te wszystkie lata,zamek,mogl potroche
    byc remontowany.tylko niema dobrego gospodarza,w zarach nadal,najlepiej wszystko sprzedac.

  2. Lol 22 maja 2017 21:09 - Odpowiedź

    Irek, to kup tę ruderę i remontuj „potrochę”.

Napisz komentarz »