REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Lipy do wycinki

Opublikowano 28 kwietnia 2017, autor: Justyna Bareła

– Wycinają drzewa w Janowcu. Dlaczego do wycięcia jest też dąb, który rośnie tu ponad sto lat. Kto dał na to zgodę? – zaalarmowali nas mieszkańcy w piątek, 24.04.

Drzewa wycinano wzdłuż drogi gminnej. O wyjaśnienia poprosiliśmy w Urzędzie Miasta w Małomicach.

– Do wycięcia przy drodze oznakowaliśmy cztery drzewa. Trzy lipy i dąb. Lipy ze względu na to, że są mocno spróchniałe i mogą spaść na drogę lub działkę. Dąb też oznaczyliśmy do wycięcia, ale rośnie na skarpie, po drugiej stronie ulicy i nie stwarza bezpośredniego zagrożenia. Ostatecznie nawet nie zgłaszaliśmy wniosku o jego wycinkę w Starostwie Powiatowym – mówi sekretarz gminy, Wincenty Chłostowski. I zapewnia: – Pomimo że dąb jest oznakowany, wycinany nie będzie.

Jeszcze można wycinać

Od stycznia obowiązuje nowe prawo, które pozwala właścicielom działek na wycinkę drzew bez pozwolenia i opłat. Wniosków nie muszą składać osoby prywatne, jeżeli cel usunięcia drzewa nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Po protestach ekologów, rząd w lutym zapowiedział zmianę przepisów. Nowa propozycja mówi o tym, że w gminie trzeba będzie zgłosić planowaną wycinkę, a na działce prywatnej przez 5 lat po wycięciu drzew obowiązywać będzie zakaz prowadzenie działalności. Propozycja została jednak dopiero skierowana do zaopiniowania Senatowi i nie wiadomo jeszcze, kiedy nowe przepisy będą obowiązywać.

Napisz komentarz »