REKLAMA

Kultura, Oświata, Wasze sprawy

Będzie społeczna podstawówka?

Opublikowano 14 kwietnia 2017, autor: Justyna Bareła

Nauczyciele w Szprotawie boją się, że stracą pracę, gdy w mieście powstanie niepubliczna podstawówka.

 Klas gimnazjalnych nie będzie od 2019 roku, dlatego Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Szprotawskiego Liceum, które prowadzi już Społeczne Gimnazjum, chce otwarcia 8-letniej podstawówki. I choć złożyło taki wniosek w styczniu, nadal nie wiadomo, czy szkoła od września ruszy.

– Nie ma żadnej naszej celowej zwłoki w wydawaniu decyzji – zapewnia zastępca burmistrza Paweł Chylak. – Stowarzyszenie miało obowiązek dostarczyć pozytywną opinię Sanepidu, a dostaliśmy raport pokontrolny. Potem dostarczyło właściwą opinię, ale bez podpisu i pieczątki.

 

Liczą dzieci

Stowarzyszenie od września planuje uruchomienie pierwszej i siódmej klasy.

– Słyszymy, że czas nie działa na korzyść dla ich naboru, ale jak można mówić o naborze do szkoły, która jeszcze nie powstała? – zauważa P. Chylak. I dodaje: – Zaczęli zgłaszać się do nas nauczyciele ze szkół miejskich z obawą, czy nie stracą pracy. Do Szkoły Podstawowej nr 1 od września trafić może 56 przedszkolaków, do SP nr 2 – kolejne 18 dzieci. Jeżeli z „Jedynki” sześcioro dzieci wybierze się do szkoły niepublicznej, to zamiast 3 klas pierwszych, będziemy mogli otworzyć 2. Gdyby rodzice wybierali szkołę niepubliczną, to do 2019 roku pracę mogłoby stracić nawet 25 nauczycieli.

– Już nawet nie wypowiadamy się publicznie w sprawie szkoły, wynajęliśmy kancelarię adwokacką, która w naszym imieniu prowadzi dyskusję – słyszymy w Stowarzyszeniu. 

 By szkoła od września ruszyła, do końca czerwca musi być zatwierdzona opinia Sanepidu, kuratora oświaty i zgoda gminy.

Napisz komentarz »