REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Zamiast jaj pomalowali bloki

Opublikowano 14 kwietnia 2017, autor: Przemek Kaźmierski

Jeden wieczór wystarczył „malarzom”, aby zapaskudzić bohomazami elewacje kilku bloków na osiedlu muzyków w Żarach. Prezes spółdzielni złożył doniesienie na policję i prokuraturę, wyznaczył też nagrodę za wskazanie chuliganów.

Po zmierzchu, z wtorku na środę (11/12/04.), ktoś farba w aerozolu pomalował kilka budynków przy ul.Wieniawskiego i Kurpińskiego w Żarach. Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej, do której należą bloki, ocenia straty i szuka wandali.

– Elewacje na kilku blokach – przy ul. Wieniawskiego 1, 13 i 15 oraz przy ul. Kurpińskiego 3, 6 oraz od 8 do 20 – zniszczyło najprawdopodobniej dwóch wandali – mówi Stanisław Hałabura, prezes spółdzielni.

 

Duże koszty

Wandale pomalowali nowe elewacje. Usunięcie ich rysunków będzie bardzo kosztowne. Prawdopodobnie trzeba będzie położyć nowy tynk, bowiem mechaniczne czyszczenie może zniszczyć strukturę elewacji.

– Wstępnie przybliżone koszty naprawy oceniamy na ponad 10 tys. zł – mówi S. Hałabura. – Wiążą się one z postawieniem rusztowań, zakupem materiałów i robocizną. A to są pieniądze mieszkańcówpodkreśla.

 

Nagroda za wandali

Prezes ma swoje podejrzenia.

– Moim zdaniem to były osoby, które mieszkają na osiedlu – mówi Hałabura. I dodaje: – Zarząd spółdzielni wyznaczył nagrodę w wysokości 2 tys. zł za wskazanie wandali. Prosimy tym samym wszystkich, którzy coś wiedzą o tej sprawie, o informacje pod nr telefonu 68 363 07 55 lub zgłoszenie tego na policję.

 

Więzienie i zwrot kosztów

Sprawa została zgłoszona na policję już w środę, a następnego dnia – na prokuraturę. Jednocześnie zarząd spółdzielni ma apel do wszystkich mieszkańców.

– Chciałbym się zwrócić z prośbą, aby mieszkańcy bacznie przyglądali się otoczeniu budynku, szczególnie wieczorami – mówi S.Hałabura.

Co grozi wandalom?

– Kodeks karny mówi, że za zniszczenie mienia, uszkodzenie bądź spowodowanie jego nieużyteczności grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat – mówi Robert Brzeziński, prokurator rejonowy w Żarach. – Sąd może także zasądzić zwrot kosztów poniesionych przez poszkodowanego lub naprawę szkody, niezależnie od kary zasadniczej.

 

Napisz komentarz »