REKLAMA

Sport

Karciana pasja

Opublikowano 14 kwietnia 2017, autor: Marcin Ruszkiewicz

Spory sukces odnieśli żarscy brydżyści. Para Marek Wejchan-Rotowicz i Krzysztof Beyga wywalczyli wicemistrzostwo woj. lubuskiego i awansowali do mistrzostw Polski.

W finale w Międzyrzeczu wystąpiło 24 najlepszych, lubuskich par. Wcześniej brydżyści musieli przejść eliminacje. – Znamy się jak łyse konie, ale rzadko gramy razem – mówi Marek Wejchan-Rotowicz. – Na swoim koncie mam udział w finale mistrzostw Polski, ale medalu mistrzostw województwa jeszcze nie miałem – dopowiada Krzysztof Beyga.

Naszej parze naprawdę niewiele zabrakło do złota. Ich wynik to to 58.01 %, a zwycięskiej pary – 58.25%. Warto odnotować, że na 9. miejscu uplasowała się żagańska para – Stanisław Stefeański i Bogumił Olszewski.

Brydż – pasja

W brydża grają od czterdziestu lat. To ich pasja. – W rozgrywkach ligowych reprezentujemy barwy Czarnych Żagań. W ubiegłym sezonie graliśmy w II lidze, a teraz o szczebel niżej – wylicza Wejchan-Rotowicz. – Brydż to wspaniała gra i zarazem najpopularniejsza gra karciana na świecie. W brydża mogą grać wszyscy, niezależnie od wieku i płci. Z początku może się wydać trudna, ale gdy już się ją pozna, sprawia dużo przyjemności. To przede wszystkim świetna rozrywka umysłowa i – jako jedna z nielicznych gier – daje możliwość sprawdzenia się w szrankach z najlepszymi zawodnikami na świecie. Turnieje są otwarte, więc można przy jednym stole zasiąść do gry przeciwko mistrzom świata, Europy czy Polski. Większość zawodników z innych dyscyplin może tylko o tym pomarzyć. Do tego brydż uczy paru potrzebnych rzeczy, np. logicznego myślenia i wyciągania wniosków – stwierdza Beyga.

Zapraszają młodych

W Żarach brydż ma spore tradycje, odbywają się turnieje, drużyny grają w lidze. Jest tylko jeden problem. – Nasz środowisko jest coraz starsze, nie ma świeżej krwi. Brakuje następców – mówi Wejchan-Rotowicz. Stąd apel. – W Żarach spotykamy się w każdy wtorek i środę o godz. 17.00 w Lunie przy ul. Okrzei. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą się nauczyć grać w brydża – kończy Beyga.

Napisz komentarz »