REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Zespół od powietrza

Opublikowano 14 kwietnia 2017, autor: Norbert Królik

Zespół, który ma pracować nad poprawą jakości powietrza w Żarach, zebrał się po raz pierwszy w środę, 12.04.

 Na pierwsze spotkanie zespołu powołanego przez Radę Miasta, oprócz urzędników, przyszli Alina Rapacz, Remigiusz Krajniak, Kinga Kruszelnicka, członkowie Fundacji Eko-Lubusz, a także Krzysztof Rubaszewski, mieszkaniec osiedla przy ul. Lubelskiej oraz radni miejscy – Jerzy Candekidis, Magdalena Lenczyk, Rudolf Kikowicz i Marian Popławski. W spotkaniu wziął udział również Dariusz Milewski, komendant Straży Miejskiej.

 

Wybrali szefa

Koordynatorem zespołu został Daniel Babula, zastępca naczelnika wydziału infrastruktury Urzędu Maista. Zespół ma wypracować pomysły, które pozwolą na zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza w Żarach.

– Pierwsze spotkanie było trochę chaotyczne i nie przyniosło żadnych konkretów – mówi R. Krajniak, prezes Fundacji Eko-Lubusz.

– Dla mnie to takie bicie piany. Jestem sceptycznie nastawiony do prac tego zespołu. Nie wiem, czy przypadkiem ktoś nie chce na tym zbić kapitału przed wyborami – dodaje K. Rubaszewski.

Tylko w tym roku norma pyłu zawieszonego PM 10 była w Żarach przekraczana już 30 razy. Do tego stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu w pierwszych miesiącach tego roku przekraczały normę o ponad 200 proc.

Kolejne spotkanie zespołu zaplanowano na czerwiec.

– Będziemy pracować nad zmianami w Planie Gospodarki Niskoemisyjnej, bo musi on być cały czas uaktualniany – mówi D. Babula. Plan, o którym mówi urzędnik, to dokument, który musi posiadać każde miasto, które stara się o dotacje związane z ochroną środowiska.

Napisz komentarz »