REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Kronoludki i brak kompetencji

Opublikowano 14 kwietnia 2017, autor: Michalina Kozarowicz

Stan żarskiego powietrza jest dramatyczny. Co robić, by to zmienić, zastanawiali się goście debaty „Regionalnej”.

O żarskim powietrzu rozmawiali (11.04) Danuta Styś, przedsiębiorca, należąca do Fundacji Eko-Lubusz, Przemysław Susek, naczelnik wydziału monitoringu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Kinga Kruszelnicka z Fundacji Eko-Lubusz, Jacek Niezgodzki, radny miejski, Rudolf Kikowicz, radny miejski, Daniel Babula, zastępca naczelnika wydziału infrastruktury i ochrony środowiska w żarskim Urzędzie Miasta, Bartosz Smyczyński, farmaceuta i współtwórca Stowarzyszenia Aptekarzy Żarskich, Wacław Maciuszonek, radny wojewódzki, Remigiusz Krajniak z Fundacji Eko-Lubusz  i Józef Szczotka, mieszkaniec Żar.

 

Żeby przeczytać więcej, kup gazetę „Regionalną” lub dostęp do wszystkich treści płatnych.
Liczba słów ukrytego tekstu: 1369

Kup gazetę w kiosku

ten artykuł znajduje
się w numerze
Cena gazety: 3,00 zł brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.GRR
na numer: 79068
Cena sms: 11,07 zł brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 5 zł brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:


UWAGA! Otrzymany kod jest ważny przez 7 dni i odblokowuje wszystkie płatne treści.
 

Co możemy zrobić, żeby w Żarach żyło się lepiej?

– Pada tutaj stwierdzenie, że uparliśmy się na Kronopol. Że Kronopol trzeba zamknąć, zlikwidować – mówił R. Krajniak. – Kronopol jest bardzo potrzebny w Żarach, jako jeden z głównych pracodawców. Natomiast trzeba pomyśleć o tym, jak zabezpieczyć mieszkańców. Badać i wymagać, to jest dla nas bardzo ważne.

D. Babula przekonywał: – Piece, które wymienia miasto, są gazowe albo elektryczne, więc nie będzie możliwości, by do ich kotłów trafiły do spalenia śmieci. Powołaliśmy zespół, który będzie pracował nad planem gospodarki niskoemisyjnej. Są plany rządowe, mające na celu dofinansowanie wymiany pieców. Przy połączeniu funduszy rządowych z samorządowymi, można będzie dofinansować wymianę kolejnych.

– Mieszkańcy spodziewali się, że rozwiążemy dziś problem powietrza – powiedział R. Kikowicz. – A to jest tylko debata. Mówimy tutaj głownie o niskiej emisji. Chciałbym zaproponować, aby nasza praca w komisji w samorządzie rozszerzyła się o dyskusję nad problemem komunikacji miejskiej.

– Życzyłabym sobie, aby tak jak w innych samorządach, przemysł dokładał swoją cegiełkę do samorządu – powiedziała D. Styś. – Chciałam jeszcze zapytać pana Maciuszonka, czy w innych zakładach Kronopolu – w Austrii czy Szwajcarii – jest tak samo jak u nas.

– Znam wszystkie zakłady i jest tam bardzo podobnie – odpowiedział W. Maciuszonek. – Z tą różnicą, że w Szwajcarii do kominów wtłacza się ciepłe powietrze. Więc tam nie widać dymiących kominów, para pojawia się tylko w momencie, kiedy jest zimno i się skrapla. Standardy utrzymywane przez Kronopol muszą być zgodne z normami Unii Europejskiej i tego musimy pilnować. Mam informację, że rozpoczęły się prace proceduralne przy budowie filtra na MDE. Zobowiązują się, że zakończą to do końca 2018 roku.

 

 

komentarze »
 1. irek 26 kwietnia 2017 09:09 - Odpowiedź

  Ostatnio na portalu Fb na koncie Pani Burmistrz,napisalem,kiedy zakonczy ten syf
  z kronopolem,Pani skomentowala,moja wypowiedz,iz wszystko jest w normie
  wiec pytam skad,taka umieralnosc w zarach
  moze Pani Burmistrz pujdzie na zarski cmentarz,moze tam jej sie oczy otworza,zanim sama zachoruje na raka
  Zary niemaja dobrego gospodarza,nigdy niemialy,Panie Krajnik pierdoli pan kocopoly,przeprowadz sie Pan nate baraki pod kronopol,skoro potrzebny jest Panu zaklad przez ktory umieraja ludzie,lepiej sam sie pan przebadaj,dobra rada.

 2. Lol 28 kwietnia 2017 15:59 - Odpowiedź

  Formaldehyd czy benzo(a)piren to substancje śmiertelne, więc nie ma sensu bawić się w normy. Te substancje zabijają i tyle. A skoro nie ma norm, więc ich nie można przekroczyć. Prosta logika. A tak w ogóle to kasa musi się zgadzać.

Napisz komentarz »