REKLAMA

Wasze sprawy

Sami nie dadzą rady

Opublikowano 14 kwietnia 2017, autor: Piotr Piotrowski

Mieszkańcy jednej z najpiękniejszych zabytkowych kamienic w Żaganiu wydali na jej remont blisko 350 tys. zł. Na elewację nie mają już pieniędzy.

Mieszkańcy kamienicy przy ul. Śląskiej 21 wyliczają, że 350 tys. zł wydali na wymianę wszystkich instalacji, remont dachu, elewację od strony podwórka. Obecnie remontują klatkę schodową.

– Na klatce schodowej robotnicy natrafili na bogate dekoracje malarskie w stylu secesyjnym. Nie mamy pieniędzy, aby je odnowić. Ale przede wszystkim zależy nam remoncie elewacji od strony ulicy – mówi Anna Kopeć, jedna z mieszkanek. – Jest w coraz gorszym stanie. Wyliczyliśmy, że koszt odnowy elewacji ok. 150 tys. zł. Nie stać nas na to.

– Naszą kamienicę wybudował w 1907 roku żagański fabrykant – dodaje Robert Siczyński. – Przez ten czas wiele przeszła, m.in. dwa pożary. 

– Nasza kamienica jest jednym z piękniejszych zabytków w Żaganiu. Urząd Miasta umieścił ją nawet w swojej galerii na stronie internetowej. My już nie mamy pieniędzy na kolejne remonty, bo spłacamy kredyty za poprzednie, dlatego chcielibyśmy skorzystać ze wsparcia miasta –  podkreśla Maria Binio, kolejna mieszkanka kamienicy.

 

Czekają na wniosek

O możliwość wsparcia remontu kamienicy przy ul. Śląskiej pytamy w Urzędzie Miasta.

– Zgodnie z uchwałą Rady Miasta mieszkańcy mogą starać się o dotacje celowe na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru – informuje Agnieszka Zychla, rzeczniczka Urzędu Miasta. – Wnioski o przyznanie dotacji kieruje się do burmistrza.

Burmistrz Daniel Marchewka zapewnia, że pomoże. – Czekam na wniosek mieszkańców tej kamienicy. Rozpatrzymy go i w miarę możliwości udzieliły wsparcia finansowego – mówi burmistrz.

 

 

 

komentarz »
  1. Rekin 26 kwietnia 2017 12:40 - Odpowiedź

    Rzeczywisty koszt remontu elewacji to 250-300 tysięcy.

Napisz komentarz »