REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Wieża już nie runie

Opublikowano 14 kwietnia 2017, autor: Piotr Piotrowski

Ponad 20 tys. zł kosztowała naprawa stropów w żagańskiej wieży ratuszowej. Na jej generalny remont nie ma pieniędzy.

O sprawie pisaliśmy w artykule pt. „Wali się burmistrzowi na głowę”. Wtedy „Regionalna” dotarła do raportu Najwyższej Izby Kontroli, dotyczącego fatalnego stanu zabytkowego Ratusza w Żaganiu.  Zdaniem NIK, drewniane stropy wieży były częściowo zniszczone, zalane i spróchniałe, a kolumny – zawilgocone i spękane. Choć elementy kolumn groziły zawaleniem, mimo wielu upomnień, zalecenia NIK nie były realizowane. Wieża ratuszowa została zamknięta dla zwiedzających. W końcu jednak trzeba było zabrać się za remont.

– Na prace naprawcze wydaliśmy 22 tys. zł  – mówi Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich, który administruje Ratuszem.  Za te pieniądze zabezpieczyliśmy odpadający tynk i zniszczone stropy. Te ostatnie były spróchniałe i zawilgocone przez deszcz, który przez kilka lat padał do środka przez dziurę w dachu. Po tych pracach, wieża nikomu nie zawali się na głowę – zapewnia.

Łazarz przyznaje jednak, że to tylko doraźne remonty. Chciałby odnowić elewację zabytkowego Ratusza.

– Chcemy złożyć wniosek o dofinansowanie unijne albo rządowe. Planujemy też remont największej sali w Ratuszu i otwarcie w niej Izby Regionalnej i Muzeum Historii Miasta. Gromadzone byłyby tam pamiątki z dziejów regionu i Żagania – mówi.

Napisz komentarz »