REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Będzie jezioro i wyspy

Opublikowano 07 kwietnia 2017, autor: Michalina Kozarowicz

60 domków, sztuczne jezioro i hotel. To ma powstać w Tyliczkach (gm. Lipinki Łużyckie).

Lipinki Łużyckie już niedługo będą znane z tego, że… sąsiadują z Tyliczkami. 

Na spotkaniu (31.03.) z mieszkańcami gminy wójt Michał Morżak zdradził, jaka szykuje się im inwestycja. Dowiedzieliśmy się, że w Tyliczkach ma zostać zbudowany kilkuhektarowy kompleks wypoczynkowy ze sztucznym jeziorem.

Inwestor, który na Kaszubach stworzył już podobny kompleks o nazwie „Ostoja Kaszubska”, ma zbudować 40 domków wokół jeziora i 20 na sztucznie usypanych wyspach na samym jeziorze. Oprócz tego powstanie hotel, restauracja i zaplecze medyczne. Według zapewnień wójta Morżaka, kompleks ma być gotowy jeszcze przed przyszłorocznym sezonem turystycznym.

 

Popływamy…

– Wydałem już pierwsze decyzje środowiskowe – powiedział wójt na spotkaniu z mieszkańcami. – Oczywiście to jest tylko biznes i wszystko może się jeszcze zdarzyć. Jednak pierwsze kroki zostały już poczynione – powiedział wójt.

Mieszkańców zdziwił pomysł budowy jeziora. Dopytywali o szczegóły.

– Według starych map, jeszcze po wojnie było tam jezioro – wyjaśniał wójt. – Tyliczki leżą w niecce, która ma bardzo bogate wody gruntowe. To jezioro naturalnie będzie się napełniać wodą. Plan budowy zakłada obniżenie gruntu o 1,2 m. Ziemia uzyskana z wykopu zostanie przeznaczona na usypanie wysp i wału wokół jeziora – poinformował wójt.

 

Ale w Tyliczkach?

Mieszkańcy byli też zdziwieni, dlaczego właśnie Tyliczki.

– 200 km od Lipinek Łużyckich jest Berlin, Wrocław, Poznań i Drezno – odpowiadał na pytania wójt. – Inwestor wybrał miejsce po przeprowadzeniu badań logistycznych. A w regionie nie ma podobnej inwestycji – mówił M. Morżak. 

Napisz komentarz »