REKLAMA
twoj_dom_baner_1000x200_2017

Sport

Zamknij się debilu i zacznij sędziować…

Opublikowano 07 kwietnia 2017, autor: Marcin Ruszkiewicz

Trzech piłkarzy Piasta Lubanice zostało zawieszonych przez żarski podokręg. To efekt wydarzeń w trakcie meczu B-klasy z ŁKS-em Łęknica. Zawodnicy mieli pecha, bo trafili na sędziego, który jest studentem prawa. Najdotkliwiej został ukarany bramkarz Piotr Warsicki, który nie zagra do końca sezonu.

Mecz o mistrzostwo B-klasy został rozegrany 26 marca w Łęknicy. Miejscowy zespół ŁKS podejmował lidera rozgrywek, Piasta Lubanice. Spotkanie zakończyło się wygraną gospodarzy 4:2. Już podczas meczu było gorąco. Prowadząca to spotkanie trójka sędziowska – Paweł Urban, jako główny i asystenci – Wojciech Ganczar i Albert Pachowicz, przez całe spotkanie była obrażana przez zawodników Piasta. Z relacji arbitrów wynika, że po podyktowaniu rzutu karnego dla ŁKS-u, Łukasz Gronkowski, zawodnik Piasta rzucił w kierunku sędziów „wy kur…jeb…”, a bramkarz Piasta Piotr Warsicki sugerował, że arbitrzy zostali przekupieni przez ŁKS – „wzięli kasę i ustawili mecz” – miał mówić.

Najbardziej obrażany i wyzywany był asystent A. Pachowicz. – Krystian Warchoł podczas meczu znieważył mnie m.in. słowami „zamknij się debilu i zacznij sędziować, żenada”. Po meczu nadal wyzywano arbitrów, a później skopano drzwi ich szatni. To nie koniec. – Na drugi dzień po spotkaniu na oficjalnym profilu Facebooka Piasta Lubanice ukazała się relacja z tego spotkania. – Autor zawarł w niej sformułowania, które stanowiły zarzut korupcyjny wobec zarządu ŁKS i arbitrów – relacjonuje A. Pachowicz. – Mimo, że karygodny wpis po kilku godzinach został skorygowany, zobaczyło go wiele osób, co znacznie podważyło nie tylko nasz autorytet, ale także całego środowiska sędziowskiego. Studiuję prawo i nie mogę sobie pozwolić, by ktoś mnie tak traktował i do tego stawiał mi zarzuty korupcyjne. Podjąłem kroki, by wystąpić na drogę sądową –  dodaje Pachowicz.

Wyjaśnili i ukarali

Dwóch najbardziej krewkich zawodników zostało wezwanych przed Komisję Dyscypliny

Żarskiego Podokręgu. – Zapoznano się z treścią pisma sędziego asystenta, Alberta Pachowicza, oświadczeniem sędziego głównego zawodów, Pawła Urbana, oraz drugiego sędziego asystenta, Wojciecha Ganczara – relacjonuje Wiesław Zaleszczak, szef podokręgu. Do prowadzenia strony na FB i wpisie o zarzutach korupcyjnych przyznał się P. Warsicki. – Prowadzę profil na Facebooku Piasta Lubanice i faktycznie pod wpływem emocji zamieściłem nieszczęsny wpis, a gdy ochłonąłem, nieco go skorygowałem. Na prowadzonym przeze mnie profilu Piasta zamierzam napisać sprostowanie oraz przeprosić sędziów spotkania i klub ŁKS – wyjaśnił przed komisją Warsicki. Po spotkaniu komisji piłkarz zadzwonił do sędziego Pachowicza i go przeprosił.

K. Warchoł, kolejny zawodnik, Piasta, nie przyznał się do obrażania Pachowicza. – Powiedziałem tylko „panie sędzio, sędziujemy w dwie strony, a nie tylko w jedną”. – Na tym postępowanie wyjaśniające zakończyliśmy. Komisja Dyscypliny po przeanalizowaniu materiału postanowiła ukarać Piotra Warsickiego, karą dyscyplinarną – odsunięcie od zawodów w wymiarze dziesięciu kolejnych spotkań, Krystiana Warchoła zawiesić na trzy mecze, a Łukasza Gronkowskiego na dwa spotkania – mówi W. Zaleszczak. – Coraz częściej spotykamy się z agresją na boiskach. Czujemy się zagrożeni. To też odstrasza młodych ludzi, którzy chcieliby rozpocząć przygodę z sędziowaniem. Wkrótce dojdzie do tego, że w niższych klasach nikt nie będzie chciał sędziować – mówi Paweł Horożaniecki, przewodniczący sędziowskiego podkolegium żarsko-żagańskiego i trzecioligowy arbiter.

Napisz komentarz »