REKLAMA
joanna_szafy_baner_1000x200_2017

Samorząd, Wasze sprawy

Burmistrz wlepia kary

Opublikowano 07 kwietnia 2017, autor: Piotr Piotrowski

Nie wszyscy szprotawianie chcą się przyłączać do nowo wybudowanej kanalizacji. Nie wszyscy też chcą płacić kary, jakie wlepiają im strażnicy miejscy za brak rury.

W lutym i marcu strażnicy skontrolowali 78 domów i nałożyli 12 mandatów za brak przyłączy. W siedmiu przypadkach sprawy trafiły do sądu, bo mieszkańcy nie chcieli ich płacić.

– Kontrole dalej trwają. Karać będziemy do skutku, bo to obowiązek każdego mieszkańca, aby wykonał na swój koszt przyłącze do nowej kanalizacji  – mówi burmistrz Józef Rubacha. – Kary nie są wysokie, wynoszą od 100 do 300 zł. A zgodnie z przepisami, moglibyśmy wlepiać mandaty w wysokości nawet 5 tys. zł. Ale nie o to chodzi, tylko o to, że gmina po to wykonała kanalizację, aby ludzie z niej korzystali.

Burmistrz zaznacza, że zanim strażnicy sięgnęli po najsurowszy sposób motywacji, wcześniej wysłał do szprotawian 240 ponagleń, bo na tylu z końcem roku 2016 posesjach nie wykonano przyłączy.

Jak wcześniej pisaliśmy, mieszkańcy, szczególnie najdalej położonych od centrum dzielnic – Sowin i Zabobrza – narzekali na wysokie koszty wykonania przyłączy. Dla niektórych to koszt rzędu nawet 2,5 tys. zł.

Burmistrz obiecał wcześniej dotację, ale – jak później podkreślał – zmieniły się zasady i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska przestał dotować takie inwestycje. Za to mieszkańcy mogą skorzystać z nisko oprocentowanej pożyczki. Wystarczy zgłosić się do Urzędu Miasta, aby pobrać i wypełnić wniosek, który trafi do spółki Szprotawskie Wodociągi i Kanalizacje.

Przypomnijmy, budowa kanalizacji kosztowała blisko 100 mln zł.

Napisz komentarz »