REKLAMA

Wasze sprawy

Uliczne przepychanki

Opublikowano 07 kwietnia 2017, autor: Przemek Kaźmierski

Na nic zdały się setki podpisów mieszkańców, którzy wybrali nowe nazwy dla ulic Buczka i Żymierskiego w Żarach. Ich propozycje – Śródmiejska i Grafików – nie doczekały się uwagi radnych.

Radni mieli głosować nad tymi propozycjami na sesji w piątek, 31.04., ale głosowanie w ogóle się nie odbyło. Zamiast tego radni przyjęli uchwałę o konsultacjach społecznych, jakie mają być przeprowadzone, zanim ponownie otrzymają do rozpatrzenia nowe nazwy. Co stanie się z dwoma wnioskami obywatelskimi, pod którymi podpisało się kilkuset mieszkańców? To ustalą prawnicy.

– Konsultacje w sprawie zmian ulic zostaną przeprowadzone w formie ankiet – informuje Magdalena Witchen z żarskiego Urzędu Miasta. –  Ankiety będą udostępnione na stronie internetowej urzędu oraz w urzędzie.

 

Trzy do zmiany

Do zmian nazwy przewidziane są trzy żarskie ulice.

– Zgodnie z opinią Instytutu Pamięci Narodowej, kryteria ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej spełniają nazwy Mariana Buczka, Gen. Żymierskiego oraz 9 Maja – informuje M. Witchen.

Wcześniej Urząd Miasta informował o konieczności zmiany nazwy dwóch pierwszych ulic, 9 Maja do niechlubnej listy dołączyła najpóźniej. Znajduje się przy niej między innymi Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, którego dyrektor Robert Nowaczyński ma już pomysły na zmianę nazwy.

– W Gorzowie zmieniono nazwę 9 Maja na 8 Maja – mówi R. Nowaczyński. – Jeśli ta propozycja nie zyska poparcia, to odpowiednią nazwą byłaby ul. Edukacyjna.

Jerzy Candekidis, radny z tej ulicy, zapowiada, że przeprowadzi rozmowy z mieszkańcami, choć złożenie wniosku w tej sprawie – jak się okazuje – mija się z celem.

 

Żeby przeczytać więcej, kup gazetę „Regionalną” lub dostęp do wszystkich treści płatnych.
Liczba słów ukrytego tekstu: 117

Kup gazetę w kiosku

ten artykuł znajduje
się w numerze
Cena gazety: 3,00 zł brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.GR1
na numer: 79068
Cena sms: 11,07 zł brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 5 zł brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:


UWAGA! Otrzymany kod jest ważny przez 7 dni i odblokowuje wszystkie płatne treści.

Zabrakło siostry

W kuluarach mówi się, że burmistrz z częścią radnych czekali na zgłoszenie propozycji nazwy siostry Edelburgis w miejsce Żymierskiego, na którą podpisy zbierano w kościołach.

– Wiem, że zostało zebranych ponad 600 podpisów – mówi Paweł Konieczny, proboszcz parafii p.w. WNMP. – Co się stało dalej z tymi podpisami, nie wiem.

– Wniosek w sprawie nazwania ulicy Żymierskiego ulicą siostry Edelburgis nie wpłynął – zapewnia Marian Popławski, przewodniczący Rady Miasta.

Za inicjatywę zbierania podpisów na rzecz siostry Edelburgis odpowiedzialni są C. Gadomski i Edward Łyba, radny powiatu żarskiego. Zapytaliśmy, dlaczego nie złożyli projektu uchwały, skoro mieli już zebrane podpisy.

– Nie śpieszyliśmy się – wyznaje rozbrajająco C. Gadomski. – Podpisy mamy zebrane i złożymy projekt na kolejną sesję. Mam nadzieję, że dwa pozostałe też wrócą pod głosowanie, bo jestem za tym, aby propozycji było jak najwięcej. Dodam, że o ile Śródmiejska nie wzbudzała we mnie i w moich znajomych oporów, to Grafików była mocno dyskutowana. Myślę, że życiorys siostry Edelburgis sam już mówi, kim była i dlaczego zasługuje na nazwanie jej nazwiskiem ul. Żymierskiego.

 

 

Motocykle 125 prawo jazdy kat b
Napisz komentarz »