REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia, Samorząd

Z sądu nie wychodzą

Opublikowano 07 kwietnia 2017, autor: Bogusława Janicka-Klisz

Prawie 158 tys. zł żądają od Urzędu Miasta w Żarach właściciele zamku i pałacu, Jerzy Pietrak i Marin Kwiatkowski. Ma to być zapłata za dzierżawę placu pod parking obok zabytku.

Właściciele zamku i pałacu złożyli w tej sprawie pozew do Sądu Rejonowego w Żarach. Obaj pojawili się na pierwszej rozprawie. Ratusz reprezentowała Małgorzata Bąk, radca prawny. Rozprawa była krótka, bo na pytanie sędziego Łukasza Oliwy o możliwość zawarcia ugody, M. Bąk odpowiedziała, że nie widzi takiej szansy. Tym samym sprawa się zakończyła.

– Z uwagi na wysokość wartości przedmiotu sporu, pozew powinien zostać złożony do Sądu Okręgowego – tłumaczy Ł. Oliwa.

Przypomnijmy, że władze miasta, decydując się na budowę parkingu, jeszcze za rządów Romana Pogorzelca, podpisały z właścicielami zabytku tzw. „umowę dżentelmeńską”. Wówczas kwotę dzierżawy ustalono na symboliczną złotówkę. Nie określono jednak czasu obowiązywania tej stawki. Za kadencji Wacława Maciuszonka, właściciele zabytku nie mogli się porozumieć z burmistrzem. Gdy W. Maciuszonek chciał, żeby płacili podatki od nieruchomości (zwolnieni z niego są właściciele zabytków, którzy dbają o ich dobry stan), ci mieli zażądać drakońskiej podwyżki opłaty za parking. Ostatecznie sprawę oddali do sądu.

Pietrak i Kwiatkowski nie kryją, że poszli do sądu, żeby należność nie uległa przedawnieniu. Czy teraz złożą pozew do Sądu Okręgowego?

 

Żeby przeczytać więcej, kup gazetę „Regionalną” lub dostęp do wszystkich treści płatnych.
Liczba słów ukrytego tekstu: 528

Kup gazetę w kiosku

ten artykuł znajduje
się w numerze
Cena gazety: 3,00 zł brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.GR1
na numer: 79068
Cena sms: 11,07 zł brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 5 zł brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:


UWAGA! Otrzymany kod jest ważny przez 7 dni i odblokowuje wszystkie płatne treści.

 

Napisz komentarz »