REKLAMA

Kultura, Oświata

Ambitne dziewczyny

Opublikowano 07 kwietnia 2017, autor: Michalina Kozarowicz

1 czerwca obradować będzie Sejm Dzieci i Młodzieży. Natalia Nowicka i Anna Drapała z Żar postawiły sobie ambitny cel – wziąć udział w jego obradach.

Uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 im. Fryderyka Chopina w Żarach postanowiły spełnić swoje marzenie i wziąć udział w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży. Natalia(13 l.)i Anna (13 l.) to przyjaciółki z klasy 6b. Rywalizując z tysiącami rówieśników z całego kraju, dziewczyny musiały stworzyć projekt, którego założenia są bardzo ściśle określone przez organizatora. Hasło projektu to „Przestrzeń publiczna – wolna od symboli totalitarnych. Lokalni bohaterowie”. Uczennice po pierwsze musiały dowiedzieć się, jakie ulice w Żarach noszą nazwy kojarzące się z czasami komunizmu. W drugim etapie musiały zaproponować zmiany nazw tych ulic i je uzasadnić. Ponieważ w Żarach, komunistyczne nazwy ulic są już zmieniane przez Urząd Miasta, dziewczyny zaproponowały nazwę dla ronda, które powstanie na zbiegu ulic Zgorzeleckiej, Witosa, Fabrycznej i Okrzei. Za patrona wybrały wybitną żarską postać, Jerzego Wiśniewskiego.

– Był człowiekiem, który jednoczył innych – mówiNatalia. – Założył klub turystyczny „Łaziki”. Dzięki niemu nawiązało się wiele wspaniałych przyjaźni. Działał aktywnie w ZHP i PTTK. Rozpowszechniał turystykę w naszym mieście.

 Dziewczyny są ambitne. Natalia chciałby w przyszłości zostać lekarzem, a Anna – prawnikiem.

– To moje wielkie marzenie wziąć udział w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży. Osoby, które się wyróżnią na warsztatach, będą mogły zostać marszałkami – mówi Anna. – To byłaby wspaniała przygoda.

Napisz komentarz »