REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Tony formaldehydu

Opublikowano 14 kwietnia 2017, autor: Norbert Królik

Nawet 128 ton formaldehydu rocznie może wpuszczać do żarskiego powietrza Swiss Krono. Nowy bioelektrofiltr, który wybuduje żarski producent płyt wiórowych, ma ograniczyć ilość rakotwórczej substancji.

Gdyby Swiss Krono emitowało tyle formaldehydu, ile ma w pozwoleniu (dane z 2015 roku), to w ciągu roku zatruwałoby 30 bilionów metrów sześciennych naszego powietrza. Nie ma więc co się dziwić, że firma musi cały czas ograniczać emisję tej trującej substancji. Do działań ekologicznych zobowiązuje ją również przystąpienie do Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W zamian za 35-procentową ulgę w podatkach, firma zobowiązała się do inwestycji ekologicznych. 

– Inwestycje realizowane w naszej firmie w ramach Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przewidują duże nakłady w park techniczny, w tym budowę kolejnego elektrofiltru i kolejnych urządzeń ochrony powietrza – informuje Jarosław Masina, rzecznik Swiss Krono. Bioelektrofiltr ma być uruchomiony na wiosnę 2018 roku. Firma wystąpiła o pozwolenie na jego budowę.

– Na wykonawcę inwestycji została wybrana firma EWK Umwelt technik GmbH, posiadająca wieloletnie doświadczenie i specjalizację w budowie tego typu urządzeń – informuje Krzysztof Przygodzki z zarządu SWISS KRONO sp. z o.o.

 

Nie ma norm

Zgodnie z pozwoleniem wydanym przez marszałka województwa lubuskiego, najwyższa dopuszczalna ilość formaldehydu, jaką Kronopol może wprowadzić do atmosfery w ciągu roku, wynosi 128 ton. Ciągle nie ma norm w polskim prawie regulujących zawartość tej rakotwórczej substancji w powietrzu. Nowe urządzenie, które chce na wiosnę 2018 roku uruchomić Swiss Krono, ma do ograniczenia emisji formaldehydu wykorzystywać mikroorganizmy.

– Część lotnych substancji, w tym także formaldehyd, będzie neutralizowana w instalacji przy udziale mikroorganizmów, dla których formaldehyd jest pożywką – wyjaśnia Jędrzej Kasprzak, prokurent w SWISS KRONO sp. z o.o. Budowa bioelektrofiltra ma kosztować 35 mln zł.

Swiss Krono na przystąpieniu do Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zyskało, płacąc mniejszy o 35 proc. poniesionych nakładów inwestycyjnych podatek dochodowy, bo takimi przywilejami objęte są zakłady w specjalnych strefach. Średni zysk netto firmy w latach 2012-2014 wyniósł 185 mln zł rocznie.

Napisz komentarz »