REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Szukają miedzi

Opublikowano 31 marca 2017, autor: bj

Wiercili już w Olbrachtowie, Grabiku, Sieniawie Żarskiej, Drożkowie, przy drodze Żary-Lubomyśl, a także przy ul. Szpitalnej i Serbskiej w Żarach. Teraz szukają miedzi w Kadłubii.

Firma Amrante Investments, która jest częścią międzynarodowej grupy Electrum, robi w naszym regionie odwierty, szukając złóż miedzi i innych metali. Obecnie jest w Sieniawie Żarskiej i Kadłubii.

– Prace w Sieniawie dobiegają końca i w ciągu najbliższych dni rozpoczną się tam roboty porządkowe, mające przywróć terenowi jego pierwotny wygląd – informuje Anna Keller-Sikora z firmy Amarante Investments. I dodaje: – Urządzenie wiertnicze rozpocznie pracę w kolejnej lokalizacji, w Kadłubii, gdzie będzie pracować przez 5 tygodni.

Do tej pory zostało wykonanych dziewięć odwiertów w Żarach i okolicy.  Amarante Investments ma koncesję na poszukiwanie miedzi i innych metali w naszym regionie, wydaną przez Ministerstwo Środowiska w 2011 roku. Koncesja zezwala firmie na poszukiwania w Żarach i gminie wiejskiej Żary, Jasieniu, Lipinkach Łużyckich, Lubsku oraz Żaganiu i gminach Brzeźnica, Żagań i Iłowa.

 

 Ponad kilometr w głąb ziemi

Odwierty są wykonywane na głębokości 1 km – 1,3 km. Wydobyte próbki badane są w laboratoriach.

Zatrudniona przy odwiertach firma pracuje na zlecenie inwestora ze Stanów Zjednoczonych. Nieoficjalnie słyszymy, że złoża są spore, dlatego w kilku miejscach firma będzie wiercić ponownie, m.in. w Drożkowie i przy ul. Szpitalnej w Żarach.

Oficjalnie firma o efektach nie informuje.

– Jesteśmy wciąż na wczesnym etapie poszukiwań, jednak uzyskiwane wyniki zachęcają nas do kontynuowania prac w rejonie Żar – zdradza A. Keller-Sikora.

Wiercenia w Kadłubii potrwają do końca maja.

Napisz komentarz »