REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Kto usunie beczki?

Opublikowano 31 marca 2017, autor: Piotr Piotrowski

102 beczki z niebezpiecznymi substancjami nadal znajdują się na posesji w Dzietrzychowicach. Wójt nakazał właścicielowi usunąć je do 30.03.

Przypomnijmy, policjanci beczki znaleźli w październiku ub. roku po sygnale od sąsiada. Zabezpieczyli 71 metalowych beczek o pojemności 200 litrów i 31 pojemników o pojemności ponad 1000 litrów. Znajdowały się substancje płynne i sproszkowane, niebezpieczne dla środowiska.

– Moi policjanci dozorują to składowisko. Biegły stwierdził, ze dopóki odpady są w beczkach, nie zagrażają środowisku – mówi insp. Artur Kamiński, komendant żagańskiej policji. – Czekamy na finał śledztwa prokuratury.

Prokuratura prowadzi śledztwo pod kątem nieodpowiedniego postępowania z substancjami lub odpadami zagrażającymi ludziom lub środowisku. Na razie, nikomu nie postawiono zarzutów. Jednocześnie postępowanie administracyjne prowadzi Urząd Gminy.

– Wezwaliśmy właściciela posesji do usunięcia i utylizacji substancji z beczek. Miał czas do czwartku, 30 marca – mówi wójt Tomasz Niesłuchowski. – Teraz skontrolujemy ponownie teren. Wygląda na to, że gmina została obarczona tym problemem i w najgorszym przypadku będzie musiała zapłacić za utylizację tych odpadów nawet 300 tys. zł!

Właściciel zapewnia, że stara się pozbyć beczek. Jednak jego zdaniem, powinna się tym zająć firma z Gliwic, która wydzierżawiała od niego działkę.

Napisz komentarz »