REKLAMA

Gospodarka

Niemcy wybudują fabrykę

Opublikowano 31 marca 2017, autor: Piotr Piotrowski

Idą lepsze czasy dla Szprotawy? Niemiecka firma kupuje 6 hektarów w strefie przemysłowej i obiecuje na początek 100 miejsc pracy przy produkcji silników elektrycznych.

NORD Systemy Napędowe sp. z o.o. ma dwie fabryki w Polsce. Jedna z nich jest w Nowej Soli. To właśnie tam produkowane są napędy dla przemysłu maszynowego (np. przenośniki taśmowe, mieszalniki, windy).

– W Szprotawie chcemy wybudować trzecią fabrykę, w której będziemy produkować komponenty do tych napędów, a dokładnie silniki elektryczne – powiedziała nam w środę, 29 marca,  Agnieszka Tront-Stefańczuk, pełnomocnik niemieckiej firmy, tuż po podpisaniu w szprotawskim Urzędzie Miasta listu intencyjnego z burmistrzem. – Budowa hali ruszy pod koniec tego roku, rozruch na początku 2018. W pierwszym etapie chcemy zainwestować w szprotawskiej strefie przemysłowej ok. 25-30 mln zł. W sąsiedztwie firmy Bavaria, na poradzieckim lotnisku, powstanie hala produkcyjna i biurowiec. Na początek zatrudnienie znajdzie ok. 100 osób, które przejdą szkolenie m.in. w nowosolskiej fabryce. Docelowo – nawet 300. Preferowane będą kobiety, bo są bardziej precyzyjne do takiej roboty niż mężczyźni.

Dlaczego firma wybrała akurat Szprotawę?

– Nowosolski rynek pracy został już mocno zdrenowany, ten w Szprotawie wygląda lepiej – odpowiada Tront-Stefańczuk.

Grupa NORD jest jednym z wiodących producentów technologii napędowej dla rozwiązań mechanicznych i elektronicznych, w Polsce obecna jest od 1991 roku.

Burmistrz Józef Rubacha zaciera ręce. Liczy, że tym razem gmina będzie miała więcej szczęścia niż przy planowanej produkcji zlewozmywaków, jaką w mieście miała uruchomić firma z Kożuchowa.  Były wielkie plany, skończyło się na obietnicach. Jak będzie z napędami?

Napisz komentarz »