REKLAMA
joanna_szafy_baner_1000x200_2017

Sport

Dla zdrowia i medali

Opublikowano 31 marca 2017, autor: Piotr Piotrowski

Blisko 700 osób wystartowało w biegu głównym w 43. Crossie Żagańskim, czyli biegu po poobozowych terenach Stalagu Luft III, pamięci 76 jeńców alianckich, którzy 73 lata temu uciekli z żagańskiego obozu.

Wygrał Dawid Klaybor z 34. Brygady Kawalerii Pancernej. A w biegu głównym na 10 km wystartowała w tym roku rekordowa ilość uczestników – blisko siedmiuset, zawodowych biegaczy, jak i amatorów. Nie zabrakło przedstawicieli żagańskiej Czarnej Dywizji, z którymi pobiegli amerykańscy żołnierze 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej oraz reprezentanci sił powietrznych Wielkiej Brytanii. Od początku ton stawce nadawali D.  Klaybor i nowosolanin Adam Draczyński (WKS Grunwald Poznań). Pierwsze okrążenie przebiegli razem, na drugim zaatakował Dawid i  jako pierwszy minął linię mety. Trzeci był Rafał Bigus z Gościeszowic (gm. Niegosławice).

– Chciałem zaprezentować moją 34. Brygadę Kawalerii Pancernej najlepiej, jak się da. – powiedział „Regionalnej” na mecie D. Klaybor. – Najgroźniejszym rywalem był dla mnie Adam Draczyński.  Po starcie w półmaratonie tydzień wcześniej byłem trochę zmęczony, ale udało się.

Liczy się ruch!

Większość pobiegła dla zdrowia i satysfakcji. Mirosław Wolak z Żar przyznał, że bieg był dla niego pierwszą imprezą poza rodzinnym miastem. – Schudłem 20 kilogramów i teraz mogę biegać, gdzie chcę. Cieszę się, że debiut w żagańskim crossie się udał. Dobiegłem do mety w czasie 43 minut. Pogoda kapitalna, trasa płaska, bez większych przeszkód, tylko biegać! – powiedział pan Mirosław.

Artur Miemczyk wystartował w crossie już po raz czwarty.  – Trasa dużo łatwiejsza niż rok temu, brak kłód i kałuż. No i pogoda wyśmienita, poniżej 10 stopni a to dla biegaczy idealne warunki – powiedział szczęśliwy, na mecie. Jakub Jamrozik z Żar zaliczył w żagańskim crossie trzeci start. – Liczyłem na lepszy występ, niestety, zabrakło formy, to chyba przez studia – powiedział z uśmiechem żaranin.

Brytyjczycy w sztafecie

 Wśród pań wygrała Patrycja Talar (Pobiedziska). Sobotnią imprezę rozpoczął bieg sztafetowy. Zdominowali go Brytyjczycy, którzy zajęli miejsca pierwsze, drugie i piąte.  –  Ta impreza łączy sport z historią Wielkiej Ucieczki, zresztą bardzo niesamowitą – powiedział nam jeden z nich, Rob.

Na trzeciej pozycji uplasował się Żary Runners Team, a na czwartym  – 11. Batalion Remontowy z Żagania. W ramach sztafet rozegrano rywalizację o mistrzostwo powiatu żagańskiego w biegach drużynowych. Tu wygrał ZSP Żagań przez ZSTiL Żagań 1 i ZSTiL Żagań 2. Tradycyjnie był też Bieg Dzieci i Młodzieży do lat 15 i blisko 200 osób na starcie dystansu o długości 690 metrów.  – Tu zwycięzcami był każdy kto dobiegł do mety. To już u nas tradycja, że nie uczymy dzieciaków rywalizacji, a zabawy poprzez uprawianie sportu – kwituje Tomasz Hucał, współorganizator Crossu.

Motocykle 125 prawo jazdy kat b
Napisz komentarz »