REKLAMA

Wasze sprawy, Zdrowie

Zrozumieli, że szpital to wspólna sprawa

Opublikowano 24 marca 2017, autor: Norbert Królik

To już pewne. Będzie milion na rozbudowę Szpitala na Wyspie. Urząd Miasta w Żarach pieniądze przekaże w jednej transzy już w kwietniu.

Burmistrz Danuta Madej i żarscy radni zrozumieli, że są sprawy ponad podziałami i w końcu jasno zadeklarowali, że przekażą milion złotych na rozbudowę Szpitala na Wyspie. Temat ciągnął się od roku. To wtedy D. Madej przekonywała na łamach „Regionalnej”, że rozmowa o pieniądzach to sprawa radnych. Przez wiele miesięcy władze powiatu (do którego należy szpital) i miasta nie mogły dojść do porozumienia. Ale podczas publicznej debaty w styczniu tego roku, zorganizowanej przez gazetę i telewizję Regionalną, zaczęły padać konkretne zapewnienia. Teraz słowa zamieniają się w czyn, bo żarscy radni w końcu zrozumieli, że sprawa jest ważna dla mieszkańców i  ustalili konkrety.

Kasa w kwietniu

– Mieliśmy spotkanie, na którym każdy z radnych mógł wypowiedzieć się na temat wysokości wsparcia dla szpitala. Ustaliliśmy, że przekażemy milion złotych w jednej transzy – mówi Marian Popławski, przewodniczący Rady Miasta.

Pieniądze trafią do szpitala w kwietniu, po sesji Rady Miasta, na której radni przegłosują uchwałę w tej sprawie.

– Szpital jest nasz, żarski, tu się leczą nasze dzieci, dlatego nie mam wątpliwości, że powinniśmy wspierać jego rozbudowę – dodaje Magdalena Lenczyk, wiceprzewodnicząca Rady Miasta.

Sale pediatryczne i ginekologiczne

O decyzji radnych wie już Wiesław Olszański, prezes Szpitala na Wyspie.

– Za te pieniądze będziemy mogli wykończyć sale pediatryczne i ginekologiczne – mówi prezes.

Kosztorys rozbudowy Szpitala na Wyspie opiewa na kwotę 5 mln 500 tys. zł. Do tej pory na ten cel Starostwo Powiatowe przekazało 2 mln 700 tys. Kolejny milion dołoży Urząd Miasta w Żarach. Dzięki nowemu pawilonowi, który zostanie oznaczony numerem 2, powiększony zostanie oddział dziecięcy oraz ginekologia i blok operacyjny. Na parterze znajdzie się zakład diagnostyki obrazowej z tomografem, elektroencefalografem, sprzętem do badań USG oraz laboratorium. Tu też mieścić się będzie nowa pracownia endoskopii i izba przyjęć.

Napisz komentarz »