REKLAMA

Samorząd

Co to za sołtys, który nie ma pieniędzy?

Opublikowano 24 marca 2017, autor: Justyna Bareła

Mieszkańcy gminy Wymiarki po raz kolejny nie mogą liczyć na pieniądze z funduszu sołeckiego.

O tym, by nie przyznawać pieniędzy wsiom, radni zadecydowali w piątek, 17.03., ale nie wszystkim to się spodobało.

– Kiedyś sama byłam sołtysem, mój mąż także i wiem, że pieniądze z funduszu są potrzebne. U nas to jeszcze za czasów komuny można było za nie kupić sadzarkę do ziemniaków czy koparkę. Różne prace na wsi trzeba zrobić, ale nie ma za co. Co to dziś za sołtys, który nie ma pieniędzy? – mówiła radna Danuta Cytlak.

W najbliższym czasie nie będzie jednak pieniędzy, które można by wykorzystać na drobne remonty, zakupy czy zabawy integracyjne.

Wójt zapewniał sołtysów, że w budżecie nie ma pieniędzy na fundusz sołecki.

– Wbrew pozorom, ja jestem zwolennikiem funduszu sołeckiego – przekonywał wójt Wojciech Olszewski. I dodaje – Pytanie, z czego mielibyśmy zrezygnować w mocno już okrojonym budżecie, żeby dać sołtysom pieniądze. I ja, i sołtysi musimy cały czas mówić mieszkańcom, że po raz kolejny czegoś nie da się zrobić

– Ale jak można mówić ludziom, że się nie da, skoro wiedzą, że w sąsiednich gminach każda wieś ma swój budżet – skwitowała D. Cytlak. 

– I jak długo tak można? – dopytywał Henryk Biórka, sołtys Lubieszowa.

– Jak chodzę i zbieram podatki, to ciągle od ludzi słyszę, że każdy by chciał chociażby lampę. Nas we wsi z dziećmi jest około stu mieszkańców, pewnie dużo pieniędzy byśmy i tak nie dostali (fundusz sołecki naliczany jest w zależności od ilości mieszkańców wsi – przyt. red.), ale marzyłby mi się chociażby plac zabaw – powiedział „Regionalnej” H. Biórka.

Extra pieniądze w budżecie znalazły się za to dla wójta. Od stycznia radni przyznali mu 1 tys. 600 zł podwyżki, dzięki czemu zarabia teraz 9 tys. 50 zł miesięcznie.

Napisz komentarz »