REKLAMA
joanna_szafy_baner_1000x200_2017

Kultura, Oświata, Ludzie, wydarzenia

Walczą o podwyżki

Opublikowano 24 marca 2017, autor: Justyna Bareła, Bogusława Janicka-Klisz

Podwyżki wynagrodzeń, gwarancji zatrudnienia i utrzymania przywilejów socjalnych domagają się nauczyciele ze Związku Nauczycielstwa Polskiego, którzy będą strajkować w najbliższy piątek, 31.03.

Strajk ma związek z reformą oświaty, która zostanie wprowadzona w życie od 1 września. Zostaną wówczas zlikwidowane gimnazja, nauka w podstawówce będzie trwała 8 lat, o rok dłużej potrwa nauka w liceach i technikach, a zawodówki ma zastąpić szkoła branżowa.

ZNP alarmuje, że wielu nauczyciele i pracowników niepedagogicznych (kucharze, sekretarki, osoby do sprzątania) straci pracę. Z tego między innymi powodu zapadła decyzja o strajku. O tym, czy dana szkoła do niego przystąpi, decydowało głosowanie wśród jej pracowników.

 

Opieka musi być

Dyrektorzy szkół i przedszkoli, w których strajk się odbędzie, muszą zastanowić się, jak zorganizować opiekę dla dzieci.

– To z dyrektorami weszliśmy w spór zbiorowy, więc to oni muszą podjąć decyzję, kto i jakie zajęcia będzie prowadzić. A rodzice sami mogą zadecydować, czy posłać dziecko do szkoły lub przedszkola, czy nie – tłumaczy Lucyna Grzybowicz, szefowa ZNP w Żarach.

W szkołach uczniowie mogą liczyć na zajęcia świetlicowe albo opiekuńcze.

– Bez względu na to, ile osób będzie strajkować, przyjmiemy wszystkie dzieci – mówi Danuta Raniszewska, dyrektor Przedszkola nr 10 w Żarach.

– Rodzice nie muszą się obawiać tego, że w piątek zastaną zamknięte drzwi przedszkola – dodaje Ewa Serwińska, dyrektor Przedszkola nr 2 w Żarach.

 

Żeby przeczytać więcej, kup gazetę „Regionalną” lub dostęp do wszystkich treści płatnych.
Liczba słów ukrytego tekstu: 898

Kup gazetę w kiosku

ten artykuł znajduje
się w numerze
Cena gazety: 3,00 zł brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.GR1
na numer: 79068
Cena sms: 11,07 zł brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 5 zł brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:


UWAGA! Otrzymany kod jest ważny przez 7 dni i odblokowuje wszystkie płatne treści.

 

Napisz komentarz »