REKLAMA

Samorząd

Adwokat się rozchorował. Rozprawa przełożona

Opublikowano 02 września 2016, autor: Przemek Kaźmierski

Wiesław Polit, były wójt gminy Żary oraz Radosław Pogorzelec, sekretarz gminy, są oskarżeni o zaniedbania, które naraziły gminę na straty. Chodzi o źle naliczane podatki od nieruchomości należącej do Wacława Maciuszonka, byłego burmistrza Żar. Kolejna rozprawa, zaplanowana na 31 sierpnia, nie odbyła się. Powodem była choroba adwokata byłego wójta.

– Pismo o chorobie adwokata Wiesława Polita wpłynęło do tutejszego sądu 30 sierpnia, na dzień przed terminem rozprawy, dlatego bardzo szybko musiałam poinformować strony o jej przełożeniu – tłumaczy Anna Tecław, prezes Sądu Rejonowego w Żarach, która prowadzi sprawę. Termin kolejnej rozprawy A. Tecław wyznaczyła na 2 listopada.

Przypomnijmy, że żarska prokuratura oskarżyła byłego wójta i sekretarza o popełnienie przestępstwa urzędniczego – mieli pobierać zaniżone podatki od działek należących do Wacława Maciuszonka, byłego burmistrza Żar. Grunty należące do byłego burmistrza zmieniły swoje przeznaczenie z rolnych na gospodarcze i z tego tytułu wzrosnąć powinna stawka podatkowa. Gmina tymczasem dalej pobierała podatek jak za tereny rolne. To spowodowało narażenie gminy na straty. Zdaniem prokuratury, winni są wójt i sekretarz. Gmina Żary z tego tytułu poniosła szkodę finansową. W 2012 r. podatek rolny wyniósł ok. 8 tys. zł, w kolejnym – 9 tys. zł, a w 2014 r. – 10 tys. zł. Tymczasem wystawiona już prawidłowo decyzja podatkowa za 2015 r. wyliczona została na kwotę 14 tys. zł.

Oskarżonym grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

komentarz »
  1. kancelaria-galazka 12 stycznia 2018 17:28 - Odpowiedź

    btw częstym problemem przy procesach w sądzie okazuje się być kierowanie emocjami, a nie rozumem,

Napisz komentarz »